• Ekoludki

• Oiramidy żywieniowe

Na zajęcia dzieci przygotowały wspaniałe piramidy żywieniowe.

Prawidłowe odżywianie jest jednym z najważniejszych czynników zapewniających optymalny rozwój fizyczny i umysłowy dziecka, a także obniża ryzyko chorób, w tym infekcji. Zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób dietozależnych w dorosłości, takich jak np. cukrzyca, otyłość, choroby układu krążenia. Badania wskazują, że do 10 roku życia kształtują się nawyki żywieniowe naszych pociech. To właśnie jest najlepszy okres, aby uczyć nasze dzieci właściwych wyborów żywieniowych. Wspaniałą pomocą jest piramida żywieniowa. Celem piramidy jest pomoc w zrozumieniu zaleceń żywieniowych. Wizualizacja pomaga rodzicom w codziennych wyborach produktów spożywczych, ułatwia planowanie zbilansowanej, zróżnicowanej diety dla swoich dzieci korzystając z wszystkich pięter piramidy.

Wycieczka do Nadleśnictwa Marcule

28 września 2018r wybraliśmy się na wycieczkę do Nadleśnictwa Marcule k/Iłży. W pięknych okolicznościach przyrody mogliśmy pooddychać świeżym powietrzem, zregenerować siły, słowem – świetnie się bawić.

Mieliśmy okazję pospacerować po pięknym terenie nadleśnictwa, zachwycić się okazami wielu gatunków drzew i krzewów w jesiennej oprawie. Sprawdzaliśmy godzinę na zegarze słonecznym. Podpatrywaliśmy sarny, konie i daniele na wybiegu. Długo rozmawialiśmy z przewodnikiem o uprawie sadzonek drzew liściastych i iglastych w szkółce leśnej. Widzieliśmy rośliny i zwierzęta żyjące w stawie, na terenach bagnistych, w alpinarium. Bardzo ciekawe było obserwowanie spreparowanych zwierząt leśnych w Izbie Dydaktycznej.

Punktem kulminacyjnym było ognisko klasowe z kiełbaskami. Po nim gry i zabawy na świeżym powietrzu. Pogoda nam dopisała, było pięknie i słonecznie. Tylko rano trochę chłodno podczas przejażdżki ciuchcią. Ale to naprawdę znakomite miejsce nie tylko na krótkie klasowe wycieczki, ale także na weekendowe, rodzinne spotkania. Polecamy!

SPRZĄTANIE ŚWIATA – POLSKA 2018

21 – 23 IX 2018

W tym roku obchodzimy jubileuszową – 25 akcję „Sprzątanie świata – Polska 2018".

Tegoroczne hasło to: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Celem tegorocznej edycji jest wspomożenie selektywnej zbiórki odpadów. Segregację odpadów wdrażają Polska i wszystkie inne państwa Unii Europejskiej. To bardzo ważne ze względu na lepsze wykorzystywanie zasobów, które „zamrażamy” w odpadach oraz poszanowanie środowiska, oszczędność energii i wody.

Włączając się po raz kolejny do akcji pragniemy:

• budować naszą świadomość i kulturę proekologiczną m.in. do nie śmiecenia;
          • kształtować umiejętność ochrony zasobów naturalnych Ziemi;
          • kultywować obchody Dni Sprzątania Świata w tradycji naszej szkoły.

Wzięliśmy udział w Konkursie na lokalną kampanię informacyjną: „Akcja- segregacja! 2 x więcej, 2 x czyściej”. Sprzątaliśmy teren wokół naszej szkoły. Została przeprowadzona pogadanka na temat celowości m.in.: wprowadzenia nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi - dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej.

Włączyliśmy się do akcji również, poprzez segregację odpadów do specjalnie przygotowanych pojemników, które są do dyspozycji uczniów i pracowników na terenie budynku.