• Comenius

        • Nasza szkoła PSP nr 29 w Radomiu, przystąpiła w roku szkolnym 2010/2011 do Międzynarodowego Projektu Comenius.

          Na jego realizację szkoła otrzymała 15 tysięcy euro z funduszy europejskich. Pieniądze będą przeznaczone na działania w ramach projektu, w tym min. na wyjazdy uczniów i nauczycieli do innych krajów. Czas realizacji projektu to lata 2010-2012.

          Comenius to program edukacyjny, który powstał z inicjatywy Wspólnoty Europejskiej. Polska przystąpiła do jego realizacji w roku 1998. Celem programu jest kreowanie europejskiego wymiaru w nauczaniu, powiększanie kręgu osobistych doświadczeń o wiedzę na temat innych krajów Europy, rozwijanie poczucia jedności w Europie oraz wspomaganie procesów przystosowania się do nowych warunków społecznych i ekonomicznych w perspektywie zjednoczonej Europy. Projekt realizowany w  naszej szkole w nosi tytuł:

          „Historia architektury rzadkich ulic europejskich”.

          Oprócz nas, przystąpiły do niego również szkoły z Węgier, Włoch i Turcji. Główne cele projektu to praktyczna nauka języka angielskiego oraz rozwijanie świadomości historycznej dzieci i młodzieży. Projekt zakłada działania w zakresie poznawania zabytkowych ulic zarówno naszego państwa, jak też pozostałych, uczestniczących w/w przedsięwzięciu. Uczniowie będą wykonywać prace plastyczne oraz podejmować działania mające na celu poznawanie siebie oraz swoich krajów. Nauczyciele i dzieci odwiedzą szkoły partnerskie. Wszystkie zdobyte doświadczenia będą wymieniać z zagranicznymi partnerami.

          Program Comenius to ogromne i ważne dla szkoły przedsięwzięcie. Wymaga bardzo dużego zaangażowania ze strony nauczycieli i uczniów, ale wierzymy, że warto to robić. Nagrodą za wytężoną pracę będzie niewątpliwie nowa wiedza, satysfakcja uczniów i nauczycieli oraz możliwość podzielenia się zdobytym doświadczeniem podczas  spotkań z partnerami.

          Najbliższe już w kwietniu   2011 roku  w naszej szkole. Mamy nadzieję, że w czasie tego spotkania, pokażemy jak bardzo jesteśmy gościnni, w jaki sposób zdobywamy wiedzę oraz zaprezentujemy najciekawsze zakątki naszego miasta i wybranych miejsc w kraju. Językiem komunikacji projektu jest język angielski, tak więc uczniowie będą mieli okazję praktycznie wykorzystać umiejętności zdobywane na lekcjach językowych. Projekt realizowany jest przez cztery  kraje: Polskę, Węgry, Włochy i Turcję.

          To tylko cztery z ośmiu krajów aplikujących o prawo udziału w projekcie. Swoich sił próbowały również Słowacja, Rumunia, Bułgaria, Hiszpania,  jednak aplikacje tych krajów nie zostały w pełni zaakceptowane .