• Z życia świetlicy w sali 21 

         

        Rok szkolny 2023/2024

         

        Wyjście do placówki Poczty Polskiej S.A.

        Wyjście do placówki Poczty Polskiej S.A. w celu nadania kartek pocztowych w ramach projektu "Wymiana pocztówkowa" z innymi szkołami.

           

            

        Wymiana pocztówkowa z innymi polskimi szkołami
        Uczniowie wypełniali kartki pocztowe, przyklejali znaczki w celu przygotowania kartek do wysłania do innych polskich szkół w ramach projektu "Wymiana pocztówkowa". Uczyli się poprawnego adresowania i używania zwrotów grzecznościowych. Zapoznawali się z położeniem miast na mapie Polski. 

                

          
         

        Światowy Dzień Kota

        Co roku 17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota, który ma na celu podkreślić znaczenie naszych małych przyjaciół w życiu człowieka. Wiele dzieci ma w domu koty i każde z nich mogłoby opowiedzieć o swoim małym pupilu. W tym dniu rozmawialiśmy o rasach kotów, bajkach, w których są głównymi bohaterami oraz o tym jak możemy pomagać bezdomnym zwierzętom. Wspólnie obejrzeliśmy film edukacyjny pt. „Rasy kotów, historia kota domowego i kocie zmysły” – Kamlotki. Dzieci wykonały pracę plastyczną: kolorowankę XXL przedstawiającą kotki.

             

        Tłusty Czwartek

        8 lutego 2024 r. odbyły się w świetlicy zajęcia edukacyjne dotyczące „Tłustego czwartku”. Uczniowie dowiedzieli się jak ten dzień obchodzony jest w różnych krajach. Podczas zajęć dzieci wykonały pączkowe korony, którymi ozdobiły głowy. Odbyły się konkursy grupowe, kto szybciej i ładniej ozdobi donuty przymocowane do tablicy, przygotowanymi ozdobami. Mali artyści wykonali prace plastyczne - zdobienie donutów. Uczniowie chętnie pozowali do zdjęć w pączkowej ramce oraz pączkowych okularach. Na zakończenie spotkania wszyscy uczestnicy zabawy otrzymali dylom dla „Miłośnika pączków”.

        Jak zawsze panowała u nas miła atmosfera.

                   

        Zima w świetlicy

        Zima to temat bardzo atrakcyjny dla dzieci. W naszej świetlicy dało się poczuć zimowa aurę.

        Dzieci wymieniały sporty zimowe, jakie znają, ale również zostały zapoznane z innymi, bardziej nietypowymi dyscyplinami sportowymi uprawianymi zimą. Nie zabrakło też słynnych nazwisk sportowców związanych ze sportami zimowymi takich jak: Adam Małysz, Kamil Stoch czy Justyna Kowalczyk.

        Bardzo ważną częścią rozmowy z dziećmi było omówienie właściwego ubioru oraz ekwipunku niezbędnych do uprawiania określonej aktywności zimowej.

        Zwieńczeniem zajęć było wykonanie przestrzennej pracy plastycznej przedstawiającej narciarza oraz snowboardzistę. Ponadto dzieci zaprojektowały piękne kompleciki według własnego pomysłu: czapeczka, szalik i rękawiczki.

        Wszystkim miłośnikom sportów zimowych życzymy dobrej, ale przede wszystkim bezpiecznej zabawy na śniegu i lodzie!

                      

      •  

         

         Z życia świetlicy w sali 21 

         

        Rok szkolny 2023/2024

         

        Walentynki 

        Świetliczaki Walentynki spędzały wyjątkowo pracowicie. Odbył się konkurs na najpiękniejszą kartkę walentynkową. W prace włożono tyle serca, że wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni słodkim upominkiem. Cały tydzień wypełniony był walentynkowymi wróżbami i zabawami integracyjnymi. Dzieci stworzyły piękną, wyklejoną sercami ramkę na fotografię i wspólnie ze swoimi przyjaciółmi pozowały do walentynkowych zdjęć. Ich pełna życzliwości postawa została doceniona i wręczono im walentynkowe dyplomy z mnóstwem czerwonych serduszek.

                  

        Mikołajki

        Wizyta Świętego Mikołaja to jeden z najbardziej oczekiwanych przez dzieci dni w roku. W tym okresie dzieci starannie się do niego przygotowują: uczą się wierszyków i piosenek oraz wykonują prace plastyczne, na których oczywiście króluje Mikołaj.

        Nadszedł wreszcie długo wyczekiwany dzień – 6 grudnia. Wszystkie dzieci tego dnia z wielką niecierpliwością spoglądały spoglądały na drzwi, nasłuchiwały „Mikołajowych” dzwoneczków. Święty Mikołaj nie zawiódł dzieci i nie kazał długo na siebie czekać. Już przed południem zawitał do dzieci ze świetlicy. Mikołaj chętnie rozmawiał ze świetliczakami, zadawał im pytania. Wręczając prezenty nie szczędził ciepłym słów. W podziękowaniu świetliczaki recytowały wierszyki oraz odśpiewały przepiękną piosenkę o Mikołaju „Fantastyczny Gość” Muzykat Muzykalnie dla dzieci. Nie zabrakło również wspólnego pamiątkowego zdjęcia. Mikołaj życzył dzieciom wiele radości i dużo dobrych ocen.

               

        Czas wolny w świetlicy szkolnej

        Świetlica szkolna to miejsce, gdzie dzieci mogą spędzić czas wolny w przyjaznej atmosferze w oczekiwaniu na swoich rodziców i opiekunów. Aby ten czas umilić wychowawcy przygotowują różnego rodzaju aktywności związane z tematyką danego tygodnia. Dzieci mogą wybrać spośród proponowanych zajęć plastyczno-technicznych, muzycznych, ruchowych, czytelniczych oraz informatycznych. Dużym zainteresowaniem cieszą się wszelkiego rodzaju gry stolikowe i logiczne a także budowle z klocków różnego typu.

           

           

        Międzynarodowy Dzień Piłki Nożnej

        Uczniowie zaprojektowali swoją wymarzoną piłkę nożną. Zostali zapoznani z postaciami Największych Gwiazd Piłki Nożnej i  ich sukcesami. Brali udział w konkursach dotyczących piłki nożnej i piłkarzy. W tym dniu odbył się mecz piłki nożnej na sali gimnastycznej oraz turniej piłkarski na Magicznym Dywanie. Wszyscy uczestnicy biorący udział w wydarzeniu otrzymali dyplomy.

                

        Eksperymenty

        Doświadczenie  „Przewodnictwo elektryczne wody”

            

        Doświadczenie „Uciekający pieprz”

            

        Doświadczenie  „Elektryzowanie ciał”.
        Woreczek foliowy potarty o kartkę przyczepia się do niej. 

            
         

        Elektromagnes-budowa, działanie.

        Uczeń klasy 8A przeprowadził doświadczenie z wykorzystaniem elektromagnesu. Zapoznał świetliczaków z budową elektromagnesu oraz  zaprezentował jak działa. Następnie mali odkrywcy mogli samodzielnie przekonać się jak elektromagnes przyciąga gwoździki.

            

        Doświadczenie fizyczne „Pieprz na wodzie”

        Przebieg doświadczenia

        1. Do naczynia nalewamy wodę.
        2. Powierzchnię wody posypujemy pieprzem.
        3. Jeden koniec patyczka kosmetycznego moczymy w detergencie.
        4. Suchym końcem patyczka dotykamy powierzchni cieczy. Następnie dotykamy cieczy końcem patyczka zamoczonym w detergencie.
        5. Obserwujemy zachodzące zmiany

        W efekcie obserwujemy, że rozsypany pieprz ucieka z miejsca, w którym patyczek zwilżony detergentem styka się z powierzchnią wody.

            

        Widowiskowe doświadczenie „bezwładne jajko”

        Materiały:  szklanka, rolka wykonana z tektury, talerzyk plastikowy, jajko Kinder niespodzianka lub ugotowane jajko.

        Przebieg doświadczenia:  Nalewamy do szklanki połowę wody. Na szklance kładziemy talerzyk, na nim rolkę wykonaną z tektury, a na szczycie rurki stawiamy ugotowane jajko lub jajko niespodziankę. Gwałtownie uderzamy w talerzyk. Jajko wpada do szklanki z wodą ale nie od razu, przez moment zachowuje swoje położenie, a następnie spada do szklanki.

            

        Wróżby andrzejkowe 

        Dzień 30 listopada był dla naszych Świetliczaków dniem wróżb andrzejkowych. Dzieci z dużym zainteresowaniem wróżyły sobie przyszłość. Była świetna zabawa! 

             

                 

        Lekcja tańca

        Energiczne ruchy w tańcu HIP HOP w świetlicy!

        23 listopada 2023 r. uczennice klasy 7b zaprezentowały przed świetliczkami układ taneczny hip-hop. Nauczyły dzieci podstawowych kroków hip-hopu oraz nowego układu. Na zakończenie wychowankowie świetlicy zaprezentowali wyuczony taniec.

            

        Doświadczenia 

        Uczennice z klasy ósmej przedstawiły dzieciom ze świetlicy doświadczenie NAELEKTRYZOWANY BALON I KULKI STYROPIANOWE. Poprzez pocieranie balonem o tkaninę doszło do naelektryzowania balonu, który po zbliżeniu do styropianowych kulek przyciągnął je. 

            

          

        Podsumowanie jesieni

        Jesień była dla Świetliczaków źródłem inspiracji. Powstało mnóstwo pięknych i kolorowych prac. Świetliczaki malowały, wycinały i kleiły. Kiedy pogoda uniemożliwiła wyjścia na dwór, dzieci słuchały bajek, poznawały święta i tradycje polskie (np. andrzejkowe lanie wosku). Zainspirowane pokazami starszych kolegów, same organizowały eksperymentalne pokazy oraz z zapałem liczyły, wykorzystując tablicę multimedialną.

               

        Świetlicowy konkurs plastyczny „Portret Pani Jesień”

        Jesień to wyjątkowa i piękna pora roku, a jesienne dary dają nieograniczone możliwości naszej wyobraźni. Tej jesieni został rozstrzygnięty konkurs „Portret Pani Jesień”.

        Celem konkursu było rozwinięcie wrażliwości i wyobraźni artystycznej, doskonalenie warsztatu plastycznego oraz poznanie różnorodnych form i technik plastycznych, a także pobudzenie inwencji twórczej, wyobraźni i fantazji.

         

        Jury postanowiło jednogłośnie przyznać następujące miejsca i wyróżnienia:

        I miejsce: Amelia Wychowaniak

        II miejsce: Alicja Pożyczka

        III miejsce Bartłomiej Fusiek

        Wyróżnienie: Sonia Pają oraz Nadia Rus

         

        Laureaci konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz drobne upominki.

        Serdecznie gratulujemy zwycięzcom!

           

        Zajęcia praktyczne – jesienne jeżyki

         

        W ramach zajęć o tematyce jesiennej uczniowie wykonali jeże. Tym razem do ich powstania wykorzystano papier kolorowy oraz klej. Jeżyki wykonano metodą składania papieru. Zostały one ozdobione darami jesieni. Wykonanie tych prac było bardzo czasochłonne i wymagało od dzieci dużo cierpliwości, jednak nie sprawiło im to żadnej trudności i bardzo chętnie je wykonały.

                

          

        Kasztanowe ludziki w świetlicy szkolnej

         

        Nasze świetliczaki z klas I-wszych wykonały bardzo ciekawą pracę plastyczną z wykorzystaniem darów jesieni – kasztanów.

        Przy pomocy plasteliny, piórek oraz ozdób i kasztanów dzieci wyczarowały ludziki, żółwie, kotki i inne pomysłowe stworki. Efekty ich zaangażowania możemy podziwiać na zdjęciach.

            

            

          

        25 listopada Światowy Dzień Pluszowego Misia

         

        Tego dnia wszystkie świetliczaki uczestniczyły w obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia. Każde dziecko przyszło do szkoły ze swoją ulubioną pluszową maskotką. Uczniowie zostali zaproszeni do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Poznali historię święta, wspólnie recytowali wiersze o misiach oraz wykonywali różnorodne prace plastyczne związane z tematyką dnia.

        Ten dzień w szkole pełen był uśmiechu, radości oraz wspólnej zabawy. Mamy nadzieję, że to wielkie misiowe przyjęcie zostanie w naszych wspomnieniach na długi czas.

               

        Dzień kredki w świetlicy

         

        „Kolorowe kredki w pudełeczku noszę

        Kolorowe kredki bardzo lubią mnie

        Kolorowe kredki, kiedy je poproszę

        Namalują wszystko to, co chcę!”

         

        22 listopada na świetlicy szkolnej świętowaliśmy „Dzień Kredki”. Uczniowie przypomnieli sobie jakie są rodzaje kredek oraz dowiedzieli się jak powstają kredki. Dzieci wykonały pracę plastyczną kolorowankę XL. Odbyły się również konkursy w których dzieci bardzo chętnie uczestniczyły. Na zakończenie każde dziecko otrzymało dyplom za uczestnictwo w zajęciach. W tym dniu świetliczków odwiedzili również uczniowie  z klas siódmych, którzy przygotowali dla nich czapeczki  na wzór kredki.  

            

            

        21 listopada Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień

        Aby uczcić Dzień Życzliwości i Pozdrowień wychowawcy świetlicy przeprowadzili różnorodne zajęcia. Dominowały pogadanki oraz rozmowy na temat tradycji święta życzliwości – od kiedy i dlaczego na całym świecie obchodzimy Dzień Życzliwości i Pozdrowień.

        Głównym celem przeprowadzonych zajęć było uwrażliwienie uczniów na wzajemną życzliwość, podejmowanie inicjatyw mających na celu szerzenie życzliwości i dobra, przekazywanie pozytywnej energii, uczenie się wzajemnego szacunku, pomocy koleżeńskiej.

        Dzieci tego dnia mogły wysyłać do siebie nawzajem pozytywne wiadomości, uśmiech, dobre słowo. Tego dnia bardzo wiele dzieci miało na sobie ubrania w kolorze żółtym.

                

        Święto Niepodległości

        W dniu 10.11.2023r. w naszej świetlicy szkolnej uczciliśmy odzyskanie przez Polskę niepodległości - uroczyście odśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego.

        Z tej okazji uczniowie przygotowali również prace plastyczne.

                

        Zajęcia sportowe 

        Kiedy za oknem jesienna plucha, nasze Świetliczaki z zaangażowaniem rozgrywają mecze piłki nożnej i pokonują tory przeszkód w sali gimnastycznej. Z entuzjazmem odkrywają również  kolejne tajemnice Magicznego Dywanu. Nikt nie ma czasu na nudę!

            

        Dzień Poczty Polskiej

        18 października obchodzony jest Dzień Poczty Polskiej. W świetlicy odbyły się zajęcia, które miały na celu zapoznanie dzieci z pracą i znaczeniem poczty. Dzieci uczyły się adresować pocztówkę oraz projektowały  swoje własne znaczki pocztowe.

                  
         

        DZIEŃ BEZPIECZNEGO KOMPUTERA

        12 października obchodzimy Dzień Bezpiecznego Komputera, którego celem jest uwrażliwienie wszystkich użytkowników na zagrożenia, z jakimi możemy się spotkać podczas korzystania z Internetu  i nowoczesnych technologii.

        W świetlicy odbyła się pogadanka na temat komputera i Internetu. Dzięki filmom edukacyjnym i prezentacją dzieci poznały budowę komputera oraz zalety i wady z jego korzystania. Wysłuchały piosenki „Mój komputer”. Chętnie brały udział w przygotowanych konkursach. Na koniec każde dziecko otrzymało dyplom za udział w zajęciach z okazji Dnia Bezpiecznego Komputera.

           

           

        Eksperymenty

        W dniu 5 października 2023r. na świetlicy uczennice klasy ósmej, Julia i Marysia zaprezentowały widowiskowy czerwony wulkan. Dzieci mogły zobaczyć erupcję wulkanu na własne oczy. Dziewczyny zapoznały  zainteresowanych uczniów, jak mogą w domu od opieką dorosłych przeprowadzić samodzielnie eksperyment.

            

        Amelka, Oliwka i Basia z klasy 7 zaprezentowały dzieciom na świetlicy doświadczenie  „Ocet w kuleczkach”. Do doświadczenia wykorzystały składniki: soda oczyszczona, olej, ocet, barwnik. Doświadczenie polegało na zebraniu zabarwionego octu pipetą, a następnie wpuszczeniu go do oleju w postaci kulek. Kropelki octu spadają na dno reagują z sodą i wtedy tworzy się gaz, który podnosi kropelki do góry. Uczniowie byli zachwyceni pokazem starszych koleżanek, aktywnie brali udział w doświadczeniu.

           

             

        Kolejne doświadczenie w wykonaniu Amelki, Oliwki i Basi z klasy 7 to „Wulkan”.
        Składniki: białko, soda oczyszczona, barwnik, ocet.
        Doświadczenie polegało na wbiciu białka do szklanki, następnie dodaniu sody i wymieszaniu, następnie należy dodać zabarwiony ocet. Dzieci były zachwycone mogąc podziwiać wybuch wulkanu.
             

        Uczennice klasy 7 przeprowadziły doświadczenie dla dzieci na świetlicy z wykorzystaniem świeczki. 
        Składniki: woda, świeca. 
        Doświadczenie polegało na przykryciu świeczki szklanką. W szklance znajduje się tlen, który po jakimś czasie ucieka, wtedy świeczka gaśnie, a woda pod wpływem ciśnienia podnosi się. Uśmiech na twarzach dzieci nie schodził aż do samego końca pokazu. Starsze koleżanki nagrodzone brawami obiecały, że jeszcze pojawią się  na świetlicy i przygotują ciekawe pokazy.
           

        W dniu 04.10.2023 roku naszych Świetliczaków odwiedzili starsi uczniowie. W ramach kółka fizycznego zaprezentowali dzieciom ciekawe doświadczenia. Wszyscy byli bardzo zainteresowani i aktywnie brali udział w zajęciach.

                 

        Jesień w świetlicy szkolnej

         

        Jesienią, jesienią

        lecą liście na ziemię,

        lecą jabłka czerwone,

        liście żółtozielone.

        Jesienią, jesienią

        lecą z drzewa na ziemię

        wielkie, twarde kasztany,

        w liściach leżą schowane.

        Jesień chodzi po lesie,

        zbiera grzyby brązowe,

        wiatr koszyki jej niesie

        i orzechy w nie chowa.

         

        Anna Warecka

         

        Jesień to bardzo bogata pora roku. Przynosi nam obfite dary: owoce, warzywa, dary lasu. W miesiącu październiku jesień zagościła na dobre, nie tylko w otoczeniu ale również w naszej świetlicy! Początkowe sale rozweselały kolorowe liście i widok jesiennych drzew, a stopniowo dołączały do nich inne prace. Uczniowie bardzo chętnie wykonywali piękne prace plastyczne wykorzystując barwy jesieni.

            

         

        14 października Dzień Edukacji Narodowej

        Z okazji Dnia Edukacji Narodowej dzieci ze świetlicy szkolnej przez cały tydzień brały udział w zajęciach poświęconych trudnej i odpowiedzialnej pracy nauczyciela, podczas których uczyły się okazywać szacunek wszystkim osobom pracującym w szkole. Podczas zajęć powstały piękne laurki z życzeniami oraz wspaniałe portrety ulubionych nauczycieli.

         

        Zabawa...

        Świetlica to także miejsce odpoczynku
        i zabawy w miłym towarzystwie.

        Razem zawsze weselej!!!

                   

         

        Jesień, ach to Ty...

         

        "Gdzie jesteś, Jesieni?" H. Zdzitowiecka

         

        "Gdzie ty jesteś, jesieni?"

        "Tu jestem.

        W suchych liściach

        lecących z szelestem,

        w barwnych liściach,

        czerwonych i złotych,

        co na ziemię się kładą

        pokotem.

        Z dębu strząsam

        dojrzałe żołędzie,

        babim latem przystrajam gałęzie,

        ptakom wskażę bezpieczne

        dróg szlaki,

        jeże do snu utulę

        pod krzakiem.

        Mgły wieczorem

        nad wodą rozłożę

        i przed zimą odejdę

        za morze".

        Na zajęciach w świetlicy uczniowie wykonali prace plastyczne pt. „Przetwory z darów jesieni”.

        Jak widać prezentują się one fantastycznie i pięknie ozdabiają szkolny korytarz.

        Witaj Szkoło!

        Wraz z rozpoczęciem nowego roku szkolnego 2023/2024 ruszyły zajęcia w świetlicy szkolnej.

        Wszystkich Świetliczaków serdecznie witamy!!!

         

         

         

        Rok szkolny 2022/2023

        Wakacje!

        "Już wakacje się zaczęły, 

        Do widzenia, szkoło! 

        Nie ujrzymy cię przez lato, 

        Bawiąc się wesoło. 

         

        W kąt czytanki, w kąt rachunki, 

        Książki i zeszyty! 

        Z nami czerwiec, z nami lipiec, 

        Złotym słońcem syty!" 

                                                           Władysław Broniewski 

         

         

        23 czerwca to oficjalne zakończenie roku szkolnego.  Dzieci z niecierpliwością odliczały dni do rozpoczęcia wakacji. 

        Życzymy wszystkim dużo słońca, odpoczynku i uśmiechu na twarzy - jednak korzystając z tych wakacyjnych dni, nie zapominajmy o naszym bezpieczeństwie. Poniżej przedstawiamy "Wakacyjne rady - nie od parady!" 

        Do zobaczenia w nowym roku szkolnym 2023/24! 

         

        Dzień taty

        "Niektórzy ludzie nie wierzą w superbohaterów, ale oni nigdy nie poznali mojego Taty". 

        23 czerwca w naszym kraju obchodzimy Dzień Taty. W świetlicy szkolnej przygotowania do tego święta trwały parę dni. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonywały laurki dla swoich tatusiów, a także miały okazję opisać swojego Tatę jako Superbohatera. Skończone prace prezentowane z dumą przez dzieci mogą Państwo zobaczyć na zdjęciach poniżej. 

        Drodzy Tatusiowie, wszystkiego najlepszego z okazji Waszego Święta! 

           

           

         

        Dzień Dziecka

        „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”. 

         Jest taki jeden dzień w roku, w którym wszystkie dzieci od rana chodzą uśmiechnięte - a to za sprawą ich wielkiego święta, które obchodzimy 1 czerwca. 

        Nasi podopieczni tańczyli, skakali i spędzali ten dzień na samych przyjemnościach. 

        Nauczyciele zorganizowali z tej okazji konkurs plastyczny pt. "Dzieci całego świata". 

        Pierwsze miejsca zajęły: Liliana K. oraz Małgosia M. z klasy 2b. 

        Drugie miejsce zajęła Alicja P. z klasy 2d. 

        Poniżej przedstawiamy zwycięskie prace oraz ich autorów ze swoimi nagrodami 🙂 

           

        Dzień Rodziny

        „Najważniejsza jest rodzina, czyli mama, ja i tata! Mama i tata to świat nasz cały, ciepły, bezpieczny, barwny, wspaniały. To dobre, czułe, pomocne ręce i kochające najmocniej serce.”

        Nasza świetlicowa gromadka czekała na to święto chyba najbardziej ze wszystkich. W podziękowaniu rodzicom za ich trud, uśmiech, dobre serce przygotowali piosenki oraz wierszyki wybrane specjalnie dla nich. Nie mogło zabraknąć również własnoręcznie przygotowanego prezentu – który rozczula każde serce.

                   

        Święta Wielkanocne

        Święta Wielkanocne to rodzinny, radosny czas, który kojarzy się wszystkim z wiosną, pisankami, kurczakami…. W trakcie zajęć na świetlicy szkolnej uczniowie mieli okazję porozmawiać o tradycjach,

        potrawach czy zwyczajach związanych z nadchodzącymi świętami. Rozwijali zdolności manualne, plastyczne jak i kreatywność trakcie wykonywania ozdób wielkanocnych.

               

        Prace plastyczne

        W naszej świetlicy jest zawsze kolorowo! I to za sprawą samodzielnie wykonywanych prac plastycznych przez naszych podopiecznych. Nie tylko od święta okna naszej stali zdobią prawdziwe arcydzieła – motyle, biedronki czy kwiaty. Wiele z prac dzieci mają możliwość zabrać ze sobą do domu i je wykorzystać. Tak było w przypadku zakładek do książek, których wykonanie sprawiło dzieciom wiele radości.

                 

        Dni Otwarte

        W dniu 02 marca w naszej szkole odbył się dzień otwarty. Oprócz zwiedzania szkoły nasi przyszli podopieczni razem ze swoimi rodzicami mieli możliwość stworzenia pięknych kolorowych prac pod okiem pań z naszej świetlicy. Zajęcia były bardzo udane, o czym świadczyły ogromne uśmiechy na twarzach dzieci.

             

         

        Wiosna w świetlicy szkolnej

        Wiosnę, która zawitała widać nie tylko na dworze ale również w naszej szkolnej świetlicy. Dostrzec ją można po wystroju naszej sali w przepiękne wiosenne prace plastyczne wykonane przez uczniów do niej uczęszczających. Przygotowanie ich nie sprawiło dzieciom żadnego problemu! W trakcie zajęć edukacyjno – wychowawczych omówione zostały zmiany zachodzące w przyrodzie, nie zabrakło rebusów, zagadek czy krzyżówek związanych z wiosenną tematyką.

               

        Walentynki

        "Walentynki! Ach, Walentynki! Nie trzeba tego zbyt serio brać, Ale fajnie jest w upominku, Serduszko dostać albo dać!”

        Walentynkowe love w świetlicy!

        Ten dzień w naszej świetlicy był pełen czerwonych serduszek, walentynek i ogromu miłości! Uczniowie własnoręcznie przygotowali walentynki dla swoich sympatii. Obdarowani zastanawiali się cóż to za cichy wielbiciel sprawił im taką niespodziankę. Nikomu jednak nie udało się poznać imienia swojego cichego wielbiciela – i to była najpiękniejsza niespodzianka!

            

        Dzień Babci i Dziadka

         

        Święto Babć i Dziadków wpisało się na stałe w kalendarzu. Co roku jest obchodzone w tych samych dniach w styczniu. Jako pierwsze świętują panie – 21 stycznia, panowie swoje święto obchodzą dzień później – 22 stycznia. Wnukowie mogą więc już wcześniej przygotować życzenia i prezenty. Nasi Dziadkowie będą szczęśliwi, jeśli odwiedzimy ich w tych dniach. Musicie pamiętać, że najważniejsza jest pamięć. Wybierając się z wizytą możecie przygotować drobne prezenty wykonane własnoręcznie. Dzieci ze świetlicy szkolnej podczas zajęć wykonały portrety swoich Dziadków i Babć oraz przygotowały przepiękne laurki.

            

        Zima w świetlicy szkolnej

        Zima to temat bardzo atrakcyjny dla dzieci. W naszej świetlicy dało się poczuć zimową aurę. Podczas zajęć dzieci wykonywały różnorodnymi technikami prace plastyczne, kojarzące się z zimową pogodą, np. wyklejały zimowe rękawice z bibuły, malowały zimowe pejzaże techniką na folii, zdobiły śniegiem „miasteczko wieczorową porą”. Ponadto słuchały opowiadań, bajek i baśni nawiązujących do tej pory roku. Uczyły się jak dokarmiać ptaki pozostające w naszym kraju na zimę. Przypominały sobie również zasady bezpieczeństwa podczas zabaw na śniegu. Czas spędzony w świetlicy zimową porą to również gry edukacyjne, zabawy konstrukcyjne z klocków oraz gry i zabawy ruchowe na sali gimnastycznej i na świeżym powietrzu.

        „Jedzie pani Zima

        na koniku białym,

        spotkały ją dzieci,

        pięknie powitały:

         

        - Droga pani Zimo,

        sypnij dużo śniegu,

        żeby nam saneczki

        nie ustały w biegu.”

                     

         Choinka pod Urzędem

        W tym roku po raz kolejny wzięliśmy udział w konkursie na najpiękniejszą choinkę. W przygotowanie dekoracji zaangażowała się cała szkolna świetlica. Ręcznie robione łańcuchy, bombki oraz reszta dekoracji dostarczyły wielu uśmiechów oraz pozwoliły poczuć zbliżające się Święta.

          

        Święto Patrona Szkoły

        Jak co roku obchodzimy święto patrona naszej szkoły Władysława Broniewskiego, który był poetą i tłumaczem literackim. W tym roku Akademię przygotowały pod opieką pań dzieci ze świetlicy szkolnej. Było to niezwykłe przedstawienie a nasi aktorzy bez tremy i z ogromnym uśmiechem na twarzy odegrali swoje role.

             .

        Mikołajki!

        Kiedy w kalendarzu zbliża się data 6 grudnia, wszyscy z wielką radością i nadzieją oczekują spotkania ze Świętym Mikołajem. Dzieci ze świetlicy szkolnej długo przygotowywały się do tej wizyty. Z ochotą rozwiązywały quizy i zagadki na temat Świętego Mikołaja, przepięknie śpiewały piosenki, uczyły się wierszyków oraz starannie wykonywały prace plastyczne. Zwieńczeniem tej pracy oraz największą atrakcją było przybycie Świętego Mikołaja na świetlicę. Radości, prezentów oraz uśmiechów nie było końca!

           

        Andrzejkowe inspiracje w świetlicy szkolnej

        Przypomnijmy sobie na początku o co chodzi w tych wyjątkowych dniach...

        Kiedyś wierzono, że w wigilię świętego Andrzeja 29 listopada duchy przodków podobnie jak w noc świętojańską wracają na ziemię i odsłaniają ludziom tajemnice. Wróżby miały charakter matrymonialny i przeznaczone były wyłącznie dla niezamężnych dziewcząt. Istotne dla nich były także sny w nocy z 29 na 30 listopada, które miały być prorocze. Chłopcy odprawiali podobne wróżby na świętą Katarzynę – 24 listopada.

        Z czasem oba te święta połączono, a wróżby andrzejkowe zaczęto traktować z „przymrużeniem oka”, przekształcając dawne tradycje w zabawę.

        W naszej świetlicy dzieciaki wyruszyły w świat magii i czarów. Ten dzień został wypełniony licznymi konkursami, zawodami oraz tradycyjnymi wróżbami andrzejkowymi. Na początku spotkania dzieci zapoznały się z tradycjami andrzejkowymi. Tego dnia mogły dowiedzieć się jaki zawód będą wykonywać w przyszłości. Dzieci mogły powróżyć sobie też z serduszek, aby dowiedzieć się jak będzie miał/a na imię ich ukochana osoba. Z tajemniczych kubeczków mogły wyczytać jaką będą miały przyszłość oraz co ich spotka w życiu. Po wróżbach przyszedł czas na tańce. Widząc radość i uśmiechy na twarzach dzieci, myślimy, że andrzejki podobały im się bardzo.

             

        Dzień Wszystkich Świętych i Dzień Zadusznych – wspomnienia świetliczaków

         

        „Nic dwa razy się nie zdarza,

        i nie zdarzy. Z tej przyczyny

        zrodziliśmy się bez wprawy

        i pomrzemy bez rutyny..”

        Wisława Szymborska

         

        Dnia 28 października podczas zajęć na świetlicy wspominaliśmy bliskie nam osoby, których wokół Nas już nie ma. Inspirowaliśmy się opowieściami o świętych, którzy zostawili Nam piękny przykład swojego niezwykłego życia. Dowiedzieliśmy się, że ludzie żyją tak długo, jak długo o nich pamiętamy.

        Nasze rozmowy zakończyliśmy pięknymi pracami.

        Dzień Pluszowego Misia w Świetlicy!

        Dzisiaj wielkie święto mamy,

        świętujemy dziś z misiami.

        Każdy misio cieszy się,

        każdy dziś świętować chce.

        Nim się z nimi pobawimy,

        to je najpierw policzymy

        1,2,3,4,5

        Pięć misiaczków mamy,

        więc zabawę zaczynamy.

        Ewa Bartczak-Sroka

         

        25 listopada obchodziliśmy Dzień Pluszowego Misia! Uczniowie przynieśli swoje ulubione maskotki oraz wykonali prace plastyczne z postacią pluszowego misia. Było mnóstwo zabawy oraz radości!

           

           

         

        11 Listopada Święto Niepodległości

        „Twój dom”

        Wanda Chotomska

         

        Jest w każdym naszym słowie,

        a słowa są najprostsze -

        chleb, mama, dom gościnny,

        i Wisła, i Mazowsze.

         

        I jest w czerwieni maków,

        i w białych kwiatach wiśni,

        w piosenkach wszystkich ptaków

        i w każdej naszej myśli.

         

        W mazurku chopinowskim,

        i w czarnym węglu Śląska,

        i tu, gdzie serce mówi,

        że to jest właśnie Polska.

         

        W bieżącym tygodniu nauczyciele świetlicy pragną przybliżyć dzieciom specyfikę Narodowego Święta Niepodległości. W związku z tym prowadzimy z dziećmi rozmowy na temat istoty poszanowania naszej Ojczyzny. Ponadto przypominamy informacje dotyczące najważniejszych postaci czy wydarzeń historycznych związanych z tym świętem. Śpiewamy piosenki patriotyczne i wykonujemy prace plastyczne.

        Cele naszych zajęć to:

        • kształtowanie wartości patriotycznych,

        • przypomnienie słów hymnu państwowego,

        • poznanie najważniejszych postaci i wydarzeń historycznych związanych ze Świętem Niepodległości,

        • wspieranie szacunku do Ojczyzny,

        • wspieranie kreatywności i twórczej aktywności.

        Jesień zbliża się wielkimi krokami...

        „Barwy Jesieni”

        Czerwone Gitary

         

        Jesienne chmury znów pędzi wiatr

        W dalekie strony, w daleki świat

        Zielone drzewa, które chroniły nas

        W żółte kolory zamienił czas

         

        Dalekie ścieżki, po których ja

        Błądziłem kiedyś w pogoni dnia

        I kwiaty, które witały nas

        W żółte kolory zamienił czas

         

        Szeroką plażę i morza brzeg

        Zakryje wkrótce głęboki śnieg

        Dziś tylko liście zdobią pusty las

        Na żółto drzewa maluje czas

        Dziś tylko liście zdobią pusty las

        Na żółto drzewa maluje czas.

         

        https://youtu.be/wq9sw4bu8MA

         

        Świat mieni się czerwienią, żółcią i brązem, a w naszej świetlicy jest bardzo kolorowo! To oznacza, że zbliża się jesień. Naszą świetlicę zdobią piękne jesienne dekoracje wykonane przez naszych wychowawców oraz dzieci.

        Podczas jesiennych zajęć rozmawiamy na temat zmian zachodzących w przyrodzie, śpiewamy piosenki o tej pięknej porze roku oraz słuchamy bajek, które pobudzają naszą wyobraźnię.

        Po tych wszystkich aktywnościach musimy się rozruszać. Tutaj z pomocą przychodzą zabawy integracyjne oraz zabawy ruchowe na świeżym powietrzu.

            

              

             

            

        Początek nowego roku szkolnego 

        Ten nowy rok szkolny powitał świetliczaków mnóstwem niespodzianek. Nasza świetlica została zaopatrzona w nowe zabawki oraz materiały dydaktyczne, w tym tzw. magiczny dywan, czyli podłogę interaktywną. Projektor wykorzystuje nowe technologie, które są w pełni bezpieczne dla uczniów i daje mnóstwo możliwości na kreatywne spędzanie czasu. Magiczny dywan jest dedykowany zabawom ruchowym, ćwiczeniom i grom. Uczniowie uczęszczający na zajęcia mogli już zagrać w piłkę nożną w dwuosobowych drużynach, pograć na wirtualnym pianinie czy uczestniczyć w quizach. Za pomocą magicznego dywanu dzieci kształtują percepcję słuchową oraz ćwiczą koordynację wzrokowo-ruchową, a przede wszystkim fantastycznie się bawią.

        Rok szkolny 2021/2022
        Bezpiecznych wakacji!

        Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim nauczycielom składamy najserdeczniejsze podziękowania za całoroczną pracę i życzymy, by okres wakacyjny był czasem odpoczynku i radości. Uczniom życzymy bezpiecznych i słonecznych wakacji, interesujących podróży, niezapomnianych wrażeń, uśmiechu na co dzień oraz szczęśliwego powrotu do szkoły. Pozdrawiamy, Świetliczaki!
        Konkurs plastyczny "Radomiak oczami dziecka"

        Chyba każdy Radomianin zna klub sportowy Radomiak Radom! A fani piłki nożnej już na pewno! Nasz Pan Łukasz zorganizował dla nas konkurs "Radomiak oczami dziecka". Staraliśmy się z wielką wyobraźnią wykonać prace plastyczne o tematyce klubowej. 
        1 miejsce zajęli Krzyś Jarosiński z klasy 1c i Antoni Kaszewski z klasy 5a. Serdecznie gratulujemy!

         
        Dzień Mamy i Taty

        Mamo, mamo! Coś ci dam!
        Małe serce, które mam.
        A w tym sercu róży kwiat,
        mamo, mamo – żyj 100 lat!
         

        Wiemy, jak ciężko pracujesz tato!
        Bardzo cię wszyscy kochamy za to,
        a także za twe szlachetne serce,
        w którym rodzina pierwsze ma miejsce.
        W ten dzień świąteczny przyjmij podziękę
        za wiarę, mądrość, ojcowską rękę.
        Wysłuchaj życzeń co z serca płyną –
        niech wichury mroźne ciebie ominą!

        Z okazji Dnia Mamy i Taty staraliśmy się z całych sił, aby naszą wielką miłość przelać na papier i wręczyć Rodzicom w postaci najpiękniejszych laurek! Kochamy Was!

         
        Konkurs plastyczny "Świat za 100 lat"

        Bardzo chętnie wzięliśmy udział w konkursie plastycznym "Świat za 100 lat". W głowach mieliśmy miliony pomysłów! Wybór był naprawdę trudny!

        1 miejsce zajęli Ala Pożyczka,Tomek Mortka, Bartek Wasilewski z klasy 1d, 2 miejsce zajęły Hania Barszcz z klasy 0a, Lilianka Koziara i Basia Prus z klasy 1b, 3 miejsce zajęli Adaś Kornafel z klasy 1a i Antoś Wójcik z klasy 0a. 
        Serdecznie gratulujemy!

         

              

        Książka dobra na wszystko 

        Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię. Wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji. Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. To są główne powody, dlaczego praktykujemy czytanie książek w świetlicy szkolnej. Aby nam się milej czytało, zrobiliśmy śliczne zakładki w kotki. 

         

        Solidarni z Ukrainą

        Bardzo nam smutno z powodu sytuacji jaka dzieje się u naszych sąsiadów. Aby pokazać nasze wsparcie wykonaliśmy plakaty oraz prace plastyczne przedstawiające barwy narodowe Ukrainy. Chcemy okazać jak najwięcej ciepła i pozytywnej energii naszym przyjaciołom. 

        Wiosna nadeszła 

        Kochamy zimę, ale nie mogliśmy się doczekać wiosny i spędzania czasu na świeżym powietrzu! Na naszym placu zabaw i boisku szkolnym jest tyle atrakcji! W oczekiwaniu na piękną pogodę zdobiliśmy naszą szkołę w wiosenne prace w nadzei na szybsze przyjście Pani Wiosny. 

             

        Święta Wielkanocne

        Święta wielkanocne to wyjątkowy czas, w którym symboliczne obrzędy religijne, tradycja ludowa i świat przyrody splatają się w jedno. Chrześcijanie świętują zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, przyroda budzi się do życia po zimie, zaś tradycje ludowe upamiętniają ważne wydarzenia. Na zajęciach świetlicowych robiliśmy dekoracje wielkanocne, prace na szkolny konkurs, piękne kartki świąteczne, palmy i wiele innych ciekawych prac. Dużo rozmawialiśmy o naszych tradycjach związanych z tym świętem. Wiemy, że Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa do Jerozolimy, Wielki Czwartek obchodzony jest jako pamiątka ustanowienia przez Chrystusa sakramentów kapłaństwa i Eucharystii podczas Ostatniej Wieczerzy, Wielki Piątek to dzień wyciszenia, a w kościele tego dnia nie odprawia się Mszy Świętej, Wielka Sobota to Wigilia Wielkanocy oraz dzień święcenia pokarmów. Do koszyczka wielkanocnego wkładamy baranka, jajka, chrzan, wędline, ser, sól i ciasto. Niedziela Wielkanocna to dzień upamiętniający Zmartwychwstanie Jezusa oraz zwycięstwo nad śmiercią i grzechem. Tego dnia w gronie rodzinnym zasiadamy do wielkanocnego stołu. Poniedziałek Wielkanocny to tak zwany śmigus-dyngus. Jest to czas radości, zabawy, psikusów- na które wszyscy chętnie czekamy :) 

            

        Karrrrrrrrrrrrrrnawał!

        Dawno, dawno temu mieszczanie i chłopi w okresie karnawału często organizowali barwne pochody i zabawy na świeżym powietrzu. Niekiedy zakładano maski, by każdy mógł się dobrze bawić, bez względu na pochodzenie oraz status społeczny. Głośno hałasujący przebierańcy, mieli za zadanie obudzić wiosnę. I my również wykonaliśmy swoje maski! Poznajecie nas? :)

                

        Walentynki

        „14 lutego choć chłodem wieje wielką miłością serca rozgrzeje”.  Św. Walenty, św. troskliwy, czuły i kochający obdarza nas tajemniczymi liścikami i drobnymi prezencikami. Z okazji walentynek graliśmy w ciekawe gry i zabawy, wykonywaliśmy prace plastyczne i pozowaliśmy w fotobudce!

             

             

        Dzień Babci i Dziadka

        Babcia jak dobra wróżka:

        posiedzi obok łóżka,

        opowie bajeczkę przed snem

        i zawsze sprawia, że dużo jem.

        Ma czarodziejską moc zapewne

        i dzisiaj zmienia się w Królewnę,

        dzisiaj jest święto wszystkich Babć!

         

        Dziadziusiu, na Ciebie zawsze można liczyć,

        dlatego w Dniu Dziadka chcę Ci życzyć

        zdrowia, radości i siły do życia, 

        bo jest jeszcze tyle do odkrycia i tyle do zrobienia!

        Niech spełnią się Twoje wszystkie marzenia!

         

        Drogie Babcie i Drodzy Dziadkowie! Bardzo Was kochamy i z tej okazji przygotowaliśmy dla Was piękne laurki- staraliśmy się z całych sił! 

                                                

        Święta Bożego Narodzenia

        Cały grudzień wyczekiwaliśmy nadejścia...Świętego Mikołaja! Pisaliśmy do niego listy, przystroiliśmy sale świetlicowe, tworzyliśmy kartki i nareszcie nas odwiedził! Przyniósł nam super prezenty! Dziękujemy Święty Mikołaju!

             

        Urodziny Patrona Szkoły Władysława Broniewskiego

        17 grudnia były urodziny Patrona naszej szkoły- Władysława Broniewskiego. Z tej okazji wraz z Nauczycielami przygotowaliśmy przedstawienie. Ubrani na galowo wyrecytowaliśmy jego najpiękniejsze wiersze. Staraliśmy się z całych sił i uważamy, że przedstawienie udało się znakomicie! Możecie obejrzeć sami na facebookowym fanpage'u naszej szkoły.

        https://www.facebook.com/777739259041409/videos/646010546438434

         

        Andrzejki

        Andrzejki wypadają w nocy z 29 na 30 listopada w wigilię świętego Andrzeja. Jest to wieczór wróżb i zabawy. Z tej okazji nasze Panie przygotowały dla nas wiele zabaw andrzejkowych! Lanie wosku, wyścig butów, serce z imionami...i wiele wiele innych! Bardzo nam się podobały i chętnie wzięliśmy udział we wszystkich wróżbach! 

             

        Just dance

        Kochamy tańczyć! Dzięki programowi "Just dance" możemy łączyć przyjemne z pożytecznym! Tańczymy naśladując wybrane postaci, a dodatkowo trenujemy koordynację ruchową i szybką reakcje! I sprawia nam to tyle radości i uśmiechu!

             

        Dzień Pluszowego Misia

        Miękki, puchaty i taki z łatką. 25 listopada swoje święto obchodzi najmilsza zabawka, najlepszy przyjaciel dzieci i niezastąpiona przytulanka przy zasypianiu – Pluszowy Miś. Z okazji jego święta staraliśmy się jak najlepiej odwierciedlić naszego ulubionego pluszowego przyjaciela!

         

        11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

        Z okazji Narodowego Święta Niepodległości przypomnieliśmy sobie nasze symbole narodowe. Symbolami narodowymi Rzeczypospolitej Polskiej są: godło – Orzeł Biały, barwy biało-czerwone oraz hymn – Mazurek Dąbrowskiego. Na zajęciach staraliśmy się różnymi technikami wykonać prace przedstawiające godło oraz flagę Polski, a w środę 10 listopada o godz. 11:11 zaśpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. 

         

        Dzień Wszystkich Świętych

        Podczas Święta Zmarłych towarzyszą nam różne uczucia- smutek, powaga, zaduma, spokój. W trakcie zajęć świetlicowych przypomnieliśmy sobie tradycje związane z obchodami tego święta oraz wykonaliśmy prace plastyczne przedstawiające znicze.

         

        Jesienne prace

        Jesień kojarzy nam się przede wszystkim z kolorami – ciepłymi, pastelowymi, obejmującymi wszystkie odcienie żółci, brązów i czerwieni. Otaczają nas z każdej strony ścieląc się u stóp liście, mieniąc się na drzewach, obsypując nasze głowy szeleszczącym deszczem. Te piękne barwy staraliśmy się odzwierciedlić w naszych jesiennych pracach. Jesień kojarzy nam się także z przygotowywaniem konfitur i dżemów, pojawieniem się grzybów w lasach, a także ze zwierzętami szukającymi idealnego domku na zimę. W tym okresie wykonujemy dużo manualnych prac- trenujemy nasze najmniejsze, ale jakże ważne mięśnie. Chwalimy się naszymi pracami, które zdobiły nie tylko naszą świetlicę, ale i całą szkołę! Nasze Panie mówią, że są piękne!

             

             

            

        Dzień Edukacji Narodowej 

        Nauczycielu,
        Gdy kiedyś zejdą się nasze drogi,
        Niech Ci będzie dzień tak błogi,
        Jak dziś, przy Twoim święcie,
        Byś z uśmiechem mógł powiedzieć nam,
        Żeś dobrych uczniów miał
        I żeś kochał nas zawzięcie.

        Nasze Kochane Panie i Panowie! W dniu Waszego święta chcemy złożyć Wam najserdeczniejsze życzenia! Uwielbiamy naszą świetlicę i z wielką radością spędzamy w niej czas, a to wszystko dzięki Wam! Wszystkiego najleszego! 

        Z okazji Święta Edukacji Narodowej przygotowaliśmy dla naszych Pań i Panów śliczne laurki! 

            

        Pani Jesień

        Jak co roku z końcem września przyszła do nas Pani Jesień! Spróbowaliśmy odtworzyć jej piękno i majestat na plakacie, spójrzcie sami!

         

        Aktywne zabawy na świeżym powietrzu

        Uwielbiamy spędzać czas na świeżym powietrzu! Mamy świetny plac zabaw- z huśtawkami, zjeżdżalnią oraz wymagającymi przeszkodami i duuuże boisko, na którym uwielbiamy grać w różne gry i zabawy. Ruch jest kluczowym czynnikiem warunkującym prawidłowość procesów rozwojowych. Sprzyja harmonijnemu rozwojowi układu ruchu (kości, mięśni, stawów), układu sercowo-naczyniowego (serce, płuca), właściwej koordynacji ciała i kontroli ruchu. Umożliwia rozwój różnych cech motorycznych (m.in.: szybkość, zwinność, gibkość), które pozwalają nam radzić sobie w życiu codziennym. Wspomaga także rozwój społeczny, dzięki któremu rozwijamy budowanie relacje z innymi i uczymy się współpracy. Bardzo cieszymy się, że tyle pozytywnych rzeczy wynika z aktywności ruchowej, ponieważ my ją uwielbiamy! smiley

             

             

        Rok szkolny 2020/2021

        Dzień Mamy 

        Za to, że zawsze jesteś przy mym boku,
        Za to, że jesteś światełkiem w mroku,
        Za to, że dni moje tęczą malujesz,
        dziś Mamo z głębi serca Ci dziękuję.

        Kochane Mamy! Dziękujemy Wam za wszystko! Jesteście najlepsze! Z okazji Waszego święta staraliśmy się z całych sił, aby stworzyć najpiękniejsze laurki na świecie heart

           

        Święta Majowe

        • 1 MAJA – ŚWIĘTO PRACY. W tym dniu świętujemy prawo do pracy i odpoczynku.
        • 2 MAJA – DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ. Tego dnia obchodzimy także Światowy Dzień Polonii.
        • 3 MAJA – ŚWIĘTO KONSTYTUCJI 3 MAJA.

        W tygodniu poprzedzającym tzn. majówkę bardzo dużo rozmawialiśmy o naszym kraju. 2 maja obchodzony jest Dzień Flagi Państwowej. Jest to święto o godle, barwach i hymnie narodowym. Malowaliśmy naszego Orła Białego, Flagę oraz śpiewaliśmy Mazurka Dąbrowskiego. W poniedziałek 3 maja 2021 roku obchodziliśmy 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 maja – była ona pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. 

         

        Światowy Dzień Ziemi

        Z okazji Światowego Dnia Ziemi rozmawialiśmy w jaki sposób możemy dbać o środowisko. Następnie nasze pomysły przenieśliśmy na plakaty, które ozdobiły naszą świetlicę. Mamy nadzieję, że dzięki temu uczniowie przechodząc obok naszej świetlicy zatrzymają się na chwilę i zobaczą w jaki sposób mogą chronić środowisko i przyrodę. Każdy z nas ma wpływ na rozwój naszej planety. Z okazji Światowego Dnia Ziemi nasze Panie zorganizowały nam test wiedzy pt. "W jaki sposób każdy z nas może zadbać o środowisko?". Wszystkim poszło bardzo dobrze! W nagrodę otrzymaliśmy świetne upominki ufundowane przez firmę Radkom! Dziękujemy!

                 

         

        Święta Wielkanocne

        Atmosferę Świąt Wielkiej Nocy na naszej świetlicy czuliśmy już dużo wcześniej, ponieważ robiliśmy piękne wielkanocne ozdoby! Śliczne zajączki, baranki, kurczaczki i jajeczka! Staraliśmy się wszystko wykonywać bardzo dokładnie. Podobają się Wam nasze prace?

        "Mówi zając do baranka
        - jaka piękna to pisanka.
        Wtem z jajeczka wyszła kurka,
        nastroszyła swoje piórka.
        Biega głośno, krzyczy,
        że wesołych świąt Wam życzy!"

            

                      

        Witaj wiosno!

        Wiosenny czarodziej

        "Czary- mary, fiku- miku,
        szedł czarodziej po trawniku.
        Niósł w plecaku fiołki, róże
        a stokrotki gdzie? W kapturze!

        Rzucał kwiaty gdzie się dało,
        żeby wszędzie coś pachniało.
        Koło ławki, koło krzaka,
        jakie kwiaty? Te z plecaka!

        W piaskownicy palmy sadził-
        nawet nieźle sobie radził
        no i huśtał na huśtawce
        rozczochrane dwa dmuchawce.

        Wyczarował, czary-mary,
        na kałużach nenufary
        aż podwórko zmienił w śliczny
        mały ogród botaniczny."

        Bardzo cieszymy się z nadejścia wiosny! Świat budzi się po zimowej drzemce, śnieg topnieje, ptaki zaczynają wesoło śpiewać, a zwierzęta wychodzą ze swoich norek. Słońce coraz mocniej przygrzewa, a my mamy coraz więcej energii! Na świetlicy robiliśmy już wiele wiosennych prac, głównie staraliśmy się jak najładniej przedstawić budzącą się do życia przyrodę. Poznaliśmy wiele ciekawych technik wykonywania prac plastycznych! Zobaczcie sami.

             

        Dzień kobiet

        Nasze Panie robią najlepsze niespodzianki na świecie! Z okazji Dnia Kobiet na naszej świetlicy pojawiła się piękna fotobudka z Myszką Miki i Minnie! Sesja zdjęciowa sprawiła nam wiele frajdy! Dodatkowo robiliśmy śliczne ramki, które potem posłużyły do zdjęć...a modelami i modelkami byliśmy my! Braliśmy także udział w konkursie na najpiękniejszą kartkę z okazji Dnia Kobiet. 

        Drogie kobiety! Życzymy wszystkiego najlepszego z okazji Waszego święta! Dużo radości i uśmiechu każdego dniasmileyheart

             

             

             

        Świetlicowy Test Wiedzy o Zimie 

        Z końcem lutego nasze Panie sprawdziły jak wiele wiadomości i ciekawostek o zimie zapamiętaliśmy. Przygotowały nam test składający się z II rund: zagadek oraz krzyżówki. Pracowaliśmy w grupach. A oto wyniki:

        Pierwsze miejsce zajęły Świetliczaki z klasy 3b osiągając maksymalną ilość punktów!
        Drugie miejsce Świetliczaki z klasy 3a oraz Świetliczaki z klasy 1b
        Trzecie miejsce Świetliczaki z klasy 2c oraz Świetliczaki z klasy 1a
        Czwarte miejsce Świetliczaki z klasy 1c

             

        Walentynki

        Walentynki to święto zakochanych, które obchodzone jest 14 lutego. Tego dnia ludzie wysyłają do ukochanych „walentynkę” - wiersz albo wyznanie miłosne. Niekiedy obdarzają się upominkami. My postanowiliśmy zrobić piękne karty walentynkowe oraz laurki, które zdobią naszą kochaną świetlicę. 

           

           

        Pani Zima

        Ciężko nam jednogłośnie uzgodnić, jaką porę roku kochamy najbardziej. Uwielbiamy zimę za to, że możemy lepić bałwany, robić aniołki na śniegu, jeździć na sankach czy brać udział z rodzicami w kuligach. Zima ma swój urok. Całe miasta przykryte są białym, lśniącym puchem, a pokryte nim drzewa wyglądają zjawiskowo! Na świetlicy wykonywaliśmy ciekawe prace o tematyce zimowej, chcieliśmy jak najładniej przedstawić tą piękną porę roku. Posługiwaliśmy się różnymi technikami, malowaliśmy nawet...pastą do zębów! Oprócz malowania, rysowania i kolorowania poznaliśmy także wiele ciekawych informacji o zimie, o sportach zimowych, a także o zwierzętach i ich zachowaniach podczas zimy. Czy wiecie jaką średnicę miał największy płatek śniegu, który zapisał się w Księdze Rekordów Guinnessa? 38 cm! Niesamowite! Chcielibyśmy go zobaczyć na żywosmiley

             

           

        Karnawał!

        Karnawał jest to okres zimowych balów, tańców i zabaw! Bardzo czekaliśmy na ten czas, ponieważ lubimy się przebierać i bawić! Na świetlicy kolorowaliśmy, wycinaliśmy, a także sami tworzyliśmy maski karnawałowe! Ciekawe, czy poznalibyście nas? smiley

        Dzień Babci i Dziadka

        "W dniu Twojego święta,

        Twój wnuczek o Tobie pamięta.

        Oczywiście składam życzenia:

        szczęścia, zdrowia i zadowolenia!"

        Babcie i Dziadkowie- są to niezwykłe osoby, dbające i troszczące się o nas, rozpieszczające nas oraz kochające nas nad życie! Oczywiście ze wzajemnością. Kochamy nasze Babcie i Dziadków na co dzień, jednak w ich święto chcemy pokazać im naszą miłość! Dlatego staraliśmy się z całych sił i przygotowaliśmy dla nich najpiękniejsze laurki! 

         

        Święta Bożego Narodzenia

        "Cicha noc, święta noc", "Dzisiaj w Betlejem", "Lulajże Jezuniu", "Pójdźmy wszyscy do stajenki", "Przybieżeli do Betlejem pasterze", "Wśród nocnej ciszy"- to nasze ulubione kolędy, które głośno i wesoło śpiewaliśmy w naszej świetlicy. W tym roku tworzyliśmy piękne karty świąteczne w szczytnym celu. Powędrowały one do fundacji "Droga życia" i zostaną dołączone do świątecznych paczek dla samotnych ludzi. Bardzo się cieszymy, że mogliśmy pomóc. Sprawiło nam to wiele frajdy! W okresie przedświątecznym tworzyliśmy także ciekawe dekoracje z Mikołajem i jego załogą w roli głównej. Czuliśmy nastrój świąt już od dwóch tygodni, aż w końcu one nadeszły! 

        Pragniemy życzyć wszystkim Wam Zdrowych i Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, spędzonych w gronie rodzinnym w atmosferze radości i ciepła. Życzymy także Szczęśliwego Nowego Roku!

        Życzenia składamy my, kochane Świetliczaki wraz z Paniami smiley

                    

        Mikołajki

        Grudzień- cudowny miesiąc. Kojarzy nam się przede wszystkim ze Świętami Bożego Narodzenia, rodzinną atmosferą, ciepłem, radością, pogodą ducha i...Świętym Mikołajem!heart Już od 1 grudnia magia świąt ogarnęła całą świetlicę. Różnymi technikami wykonywaliśmy podobizny Świętego Mikołaja i całej jego załogi! Ubraliśmy choinkę, pisaliśmy listy i zgadywaliśmy, jakie prezenty dostaniemy. Oczywiście byliśmy grzeczni! Święty Mikołaj docenił nasze starania i odwiedził naszą świetlicę! Próbowaliśmy zachować powagę do zdjęcia, ale szerokie uśmiechy zdobiły nasze twarze przez cały dzień! Dziękujemy Święty Mikołaju! 

            

        Andrzejki 

        Andrzejki, zwane potocznie ostatkami to wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada. Panie Świetliczanki opowiedziały nam historię i tradycje związane z tym świętem. Wieczór ten jest wigilią świętego Andrzeja, od którego imienia powstała ta uroczystość. Według dawnych wierzeń wróżby wykonane tej nocy mają niezwykłą moc. Początkowo obchody Andrzejków były traktowane bardzo poważnie, a udział w nich mogły brać tylko niezamężne dziewczęta. Mężczyźni mieli swoje święto- Katarzynki, które odbywały się 25 listopada. Z czasem Andrzejki zaczęto obchodzić wspólnie podczas hucznych zabaw. Nawiązując do tradycji tego święta wykonaliśmy piękne dekoracje, które nadały magicznego blasku naszej ukochanej świetlicy. W ostatni dzień szkolny poprzedzający Andrzejki Panie zorganizowały nam andrzejkowe wróżby. Bawiliśmy się w "Serca", "Buty", "Mój przyszły zawód", "Magiczne liczby" oraz wiele innych. Nie obyło się bez lania wosku przez dziurkę od klucza. Wspaniała zabawa! Spójrzcie sami!

                  

                                                    

        25 listopada- Dzień Pluszowego Misia

        Nasz pierwszy i najlepszy przyjaciel- pluszowy miś. Każdy z nas ma swojego ulubieńca, który towarzyszy mu we wszystkich przygodach! W dniu święta naszych ukochanych przyjaciół chcąc się do nich upodobnić, ubraliśmy się w najbardziej pluszowe ubrania jakie tylko mieliśmy w szafie! Niestety nie możemy Wam pokazać na żywo naszych pluszaków, ale starannie wykonaliśmy ich podobizny. Zobaczcie sami! Pokochacie ich tak samo jak my! 

            

        11 listopada- Narodowe Święto Niepodległości

        11 listopada obchodzimy święto państwowe, które upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Polskę w 1918 roku, po 123 latach zaborów. W tym roku obchody tego święta są ograniczone, jednak Panie opowiedziały nam, że co roku odbywają się specjalne defiliady prowadzone przez główne ulice miast, a także organizowane są koncerty, na których można usłyszeć patriotyczne piosenki, wykłady tematyczne, a nawet zobaczyć inscenizacje historyczne. W tym roku my, mali patrioci spotkaliśmy się na świetlicy w mniejszym gronie, jednak nie przeszkodziło nam to w zaśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego o godzinie 11:11 w dzień poprzedzający narodowe święto. Wykonywaliśmy także różne prace przedstawiające symbole narodowe. 

                                                                            

        Dzień Wszystkich Świętych

        Z końcem października rozmawiamy o Dniu Wszystkich Świętych. Poznajemy tradycje związane z obchodzeniem tego święta, a także rozmawiamy o uczuciach, jakie nam wtedy towarzyszą. Pamiętamy o wszystkich zmarłych. Wykonaliśmy dla nich piękne znicze. 

        "Tu jest pamięć i tutaj świeczka.
        Tutaj napis i kwiat pozostanie.
        Ale zmarły gdzie indziej mieszka
        na wieczne odpoczywanie.
        Smutek to jest mrok po zmarłych tu
        ale dla nich są wysokie jasne światy.
        Zapal świeczkę.
        Westchnij.
        Pacierz zmów.
        Odejdź pełen jasności skrzydlatej."
        (J. Kulmowa, "W zaduszki")

          

        Konkurs Hula-Hop

        Aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem życia każdego człowieka. Jest to każdy ruch ciała, który powoduje wydatek energetyczny. Do aktywności fizycznej można zaliczyć wszystkie czynności wykonywane w czasie wolnym, obowiązki domowe, pracę zawodową czy uprawianie sportów. Odpowiednia aktywność, indywidualnie dobrana do organizmu człowieka sprzyja rozwojowi, zachowaniu oraz pomnażaniu zdrowia. W dzisiejszych czasach aktywność jest jednym z kluczowych warunków zdrowego stylu życia oraz determinantem sprawności człowieka. Nasze Panie mobilizują nas, abyśmy w miły i ciekawy sposób rozwijali swoją aktywność fizyczną. Jednym z tych sposobów był konkurs hula-hop! Bardzo spodobał nam się ten pomysł. Gdyby nie obowiązki szkolne, moglibyśmy kręcić cały dzień! Dziewczynki, które zajęły pierwsze trzy miejsca były najwytrwalsze. Zwyciężyła Ola, która kręciła 2 godziny i 10 minut! Drugie miejsce zajęła druga Ola, która kręciła 1 godzinę i 40 minut, a trzecie miejsce Jadzia osiągając wynik 1 godziny, 5 minut i 44 sekund. Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy!

                                           

        Konkurs plastyczny "Jesienne drzewo"

        Po treningu naszych zdolności manualnych przyszedł czas na sprawdzenie umiejętności w konkursie. Tematem przewodnim była oczywiście aktualna pora roku, czyli jesień. Mieliśmy za zadanie stworzyć najpiękniejsze jesienne drzewo, wykonane dowolną techniką. Malowaliśmy farbami, pastelami, kredkami, zdobiliśmy bibułą- przy tym świetnie się bawiąc. Panie były zachwycone, prace były tak piękne, a decyzja tak trudna, że rozstrzygnięcie konkursu odbyło się w trzech kategoriach wiekowych- klasa I, klasa II oraz klasa III. Serdecznie gratulujemy zwycięzcom! Mamy nadzieje, że Wam również podobają się nasze pracesmiley

                 

        Jesienne stworki

        W świetlicy dbamy o rozwój naszych zdolności manualnych. Dowiedzieliśmy się, że sprawność manualna świadczy o dobrym rozwoju motoryki małej. Motoryka mała odpowiada za prezycję, koordynację i siłę dłoni. Ćwiczymy ją i rozwijamy nasze zdolności poprzez ciekawe i kreatywne zadania! Spójrzcie sami jakie pomysłowe stworki stworzyliśmy z kasztanów oraz plasteliny. 

              

                                                             

        Kolejną pracą, która wymagała od nas wiele skupienia i błyskotliwości była biżuteria z czerwonej jarzębiny. Tworzyliśmy korale, bransoletki, a nawet wianki! To była super zabawa!

             

           

        Po przeczytaniu wiersza Jana Brzechwy "Na straganie" wpadliśmy na genialne pomysły. Pochwalimy Wam się, co zrobiliśmy w domach! Tak nam się podobały nasze stworki, że zabraliśmy do szkoły, aby pokazać Paniom. Paniom zaś tak się spodobały, że musiały sfotografować nasze stworki! Czy Wam się podobają? 

                                       

        14 października- Dzień Nauczyciela

        "Kochani Nauczyciele, bądźcie wciąż z nami!
        Czy jesteśmy duzi czy jeszcze mali.
        Życzymy Wam szczęścia na następne lata -
        niech żyje i rozkwita nasza oświata!!!"

        W Dniu Nauczyciela składaliśmy naszym Paniom najlepsze życzenia. Układaliśmy ciekawe wierszyki oraz robiliśmy śliczne laurki, aby zobaczyć radosne uśmiechy na ich twarzach. Zobaczcie jakie piękne kwiaty udało nam się wykonać. Naszym Paniom bardzo się podobały!

                                                                    

        Przyszła do nas Pani Jesień

        Jesień to piękna pora roku. Liście dębów, brzóz oraz innych drzew żółkną, czerwienią się oraz brązowieją. Dokładnie te barwy staramy się najczęściej wykorzystywać w naszych pracach. Wspólnymi siłami zawsze wykonujemy piękne dzieła sztuki, które potem zdobią naszą świetlicę. Mamy nadzieję, że Wam się spodobają!smiley

                                  

                       

        Witamy w naszej świetlicy!smiley

        Szerokie uśmiechy pojawiły się na naszych twarzach kiedy nareszcie mogliśmy się spotkać w naszej ukochanej świetlicy! Witamy serdecznie wszystkich nowych Świetliczaków! Mimo, że ten rok jest inny niż dotychczas, nie zniechęca nas to do pracy i zabawy. Troszkę się pozmieniało. Panie Świetliczanki opowiedziały nam dokładnie o nowych zasadach panujących w świetlicy i obiecaliśmy ich dokładnie przestrzegać. Często i dokładnie myjemy ręce, maseczkę zawsze mamy przy sobie, aby założyć ją na przykład przemieszczając się po korytarzu szkolnym, korzystamy tylko ze swoich przyborów szkolnych, nie zabieramy do szkoły niepotrzebnych przedmiotów. Jeżeli źle się czujemy, to zostajemy w domu, aby nie narażać bezpieczeństwa i zdrowia naszych kolegów i koleżanek. Dbamy o zdrowie swoje i innych. W świetlicy na pewno będziemy się świetnie bawić i wykonywać ciekawe prace, którymi chętnie się pochwalimy. Witaj szkoło! 

         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         
         

         

         

         
        • Z życia świetlicy w sali nr 21

        • ***************************************************

          Rok szkolny 2019/2020

          ***************************************************

          STYCZEŃ

          Dzieci ze świetlicy przygotowywały się do święta Babci i Dziadka. Samodzielnie i z dużym zaangażowaniem wykonały laurki dla babć i dziadków.

               

          Przygotowane upominki  prezentowały się bardzo ładnie.

           

            

           

          GRUDZIEŃ

          Świąteczna atmosfera uratowana przez dzieciaki ze świetlicy!

           

          19 grudna dzieci ze świetlicy dostały   list, z którego dowiedziały się, ze zaginął przepis na ulubione pierniczki świętego Mikołaja. Przerażone elfy prosiły o pomoc w odnalezieniu jedynego, ukrytego w skrzyni z szyfrowym zamkiem, egzemplarza kartki z tym przepisem. Drogą do jego odnalezienia było rozwiazywanie zagadek i łamigłówek ukrytych w Sali nr 20. Dzięki zaangażowaniu dzieci- Mikołaj mógł także w tym roku zjeść swoje pierniczki z ciepłym mlekiem! Oto Nasza fotorelacja z poszukiwań.

                

           

          17 grudnia – 122 rocznica urodzin patrona szkoły Władysława Broniewskiego.

          Z okazji rocznicy urodzin patrona naszej szkoły Władysława Broniewskiego,  odbyła się uroczysta akademia.Dzieci uczęszczające na świetlicę, oraz uczniowie klas starszych zaprezentowali bogaty program. Recytowali wiersze autorstwa Władysława Broniewskiego, oraz śpiewali piosenki o poecie i o naszej szkole. Akademię przygotowały wychowawczynie świetlicy i nauczyciel języka polskiego naszej szkoły. 

           

            

               

           

          Dzieci ze świetlicy robią zabawki na choinkę

          Dzieci na świetlicy szkolnej z dużym zaangażowaniem wykonywali aniołki na choinkę.
           
           
          Maluchy z dumą prezentowały efekty swojej pracy i dekorowały aniołkami choinkę.
           
           
          Choinka udekorowana aniołkami prezentuje się pięknie.

           

          Wizyta Mikołaja w świetlicy

          Dzieci  bardzo się ucieszyły z wizyty Mikołaja w świetlicy szkolnej. Maluchy  chętnie prezentowały Mikołajowi wiersze i piosenki. Mikołaj każde dziecko obdarował słodkim upominkiem. Wszyscy chętnie zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie z wyjątkowym gościem.
           

             

           

          Zajęcia plastyczne w świetlicy

          Dzieci na zajęciach w świetlicy rozwijają swoje uzdolnienia oraz miło spędzają czas.

             

           

          LISTOPAD

          Andrzejki w świetlicy

          „Te magiczne dni”- są wspaniałą okazją, aby przybliżyć dzieciom tradycje i zwyczaje dawnych wróżb andrzejkowych oraz obecnych zabaw. Zabawy przy muzyce oraz wróżby najlepiej integrują dzieci i są źródłem radości ze wspólnej zabawy.

           

           

            

           

          Jak co roku dzieci obecne w świetlicy aktywnie włączyły się w przygotowanie do Święta Pluszowego Misia.

          Przypomniały sobie historię powstania Święta Pluszowego Misia oraz ich imiona. 

          Miś Panda, Miś Coralgol, Miś Uszatek, Kubuś Puchatek, Bracia Koala oraz Miś Masza to nieodzowne Przytulanki przy zasypianiu

          Pluszaki, które pocieszają, dodają otuchy i są symbolem szczęśliwego dzieciństwa. 

           

          Mali dumni Polacy...


          8 listopada 2019 roku dzieci obecne w świetlicy, włączyły się w akcje- "Szkoła do hymnu"
          O godzinie 11:11 dzieci odświętnie ubrane, z przypiętymi kotylionami, które wykonały samodzielnie, odśpiewały Hymn Polski. 


          Atmosferę Narodowego Święta Odzyskania Niepodległości można było odczuć podczas wykonywania prac plastycznych, oraz nauki piosenki "Co to jest niepodległość".

            

          Udział dzieci w uroczystości kształtował ich postawy patriotyczne i przynależność narodową. 
           

          Październik

          Wszystkich Świętych

          W ostatnie dni października zawsze wspominamy naszych bliskich, którzy już odeszli, ogarnia nas nostalgia i trochę smutny nastrój , pełen zadumy i refleksji nad życiem i przemijaniem. Uczymy się i dużo rozmawiamy o emocjach, jak sobie z nimi radzić. Czasem nawet słuchamy muzyki poważnej i relaksujemy się kolorując jesienne mandale. Na zajęciach w świetlicy dowiedzieliśmy się również, jak obchodzi się Święto Zmarłych w innych krajach.

             

             


           

          14 X Święto Edukacji Narodowej

          Z okazji Dnia Nauczyciela wszystkim pracownikom oświaty życzymy zdrowia, pogody ducha, wytrwałości w procesie nauczania i wychowania oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.

             

           

             

           

          Na początku października nasza świetlica wzbogaciła się o dwie dodatkowe sale dla młodszych dzieci – salę nr 1a oraz salę do zajęć rekreacyjnych.  Nasze młodsze świetliczaki mogą nie tylko bawić się i uczyć pod czujnym okiem wychowawców,  ale również tańczyć przed lustrami i korzystać z materaców dydaktycznych.

                 

           

           

          Wrzesień nam kolory niesie

          Rozpoczął się cykl zajęć, w czasie których poznajemy park i drzewa, las i jego mieszkańców, dowiadujemy się, które zwierzęta zasypiają na zimę, jakie ptaki odleciały do ciepłych krajów. Słuchamy muzyki związanej z jesienią i malujemy jesienne pejzaże.

               

           

           

           

          Jesień nastraja nas do wykonywania pięknych prac plastycznych.  Poznajemy nowe techniki, malujemy, rysujemy, lepimy z plasteliny, wycinamy, naklejamy… nigdy się nie nudzimy! 


            

           

           

           

          Bądź bezpieczny
          11 września odbyło się w naszej świetlicy spotkanie z funkcjonariuszem Straży Miejskiej, który przeprowadził prelekcję pt. „Bądź bezpieczny”.  Rozmawialiśmy na tematy związane z bezpieczeństwem dzieci w różnych przypadkach  i zdarzeniach,  nie tylko w drodze do szkoły. Dowiedzieliśmy się, że nie należy wszystkim ufać, a także nauczyliśmy się jak postępować w przypadku zaatakowania przez nieznajome zwierzę.

              

                 

           

          Witaj, szkoło! 

          Wakacje się skończyły i powitaliśmy nowy rok szkolny 2019/20.  Serdecznie witamy nowe Świetliczaki! Razem będziemy się bawić i uczyć, nawiązywać nowe przyjaźnie. Wszystkim życzymy miłego pobytu w naszej świetlicy przez cały rok!

              

           

        •                                                                            

        •  

          Rok szkolny 2018/2019

          MAJ

           26 maja – Dzień Matki

           „Po co jest mama…

          Po to jest Mama, aby mnie wzięła na kolana.
          By pogładziła po głowie, podarowała opowieść.
          By zawsze przy mnie była: pomogła, pocieszyła.
          A ja rosnę przy Mamie wczoraj, dzisiaj i jutro.
          Aby jej nigdy w życiu nie było pusto i smutno.”

           

          Z okazji Dnia Matki, w naszej świetlicy szkolnej odbywały się w grupach zajęcia poświęcone naszym mamom. Rozmawialiśmy na temat roli mamy w rodzinie, czytaliśmy i omawialiśmy wiersze im poświęcone, słuchaliśmy i uczyliśmy się piosenek o mamie, malowaliśmy portrety naszych mam oraz wykonywaliśmy dla nich piękne laurki.

            

            

            

           

          W maju, jak w gaju

          Wiosna, wiosna, wróżka zielona, każdy ją zna.  

          Czy deszcz, czy słońce, ubiera w zieleń bezbarwny świat…

            

            

           

          Kwiecień

          Święta Wielkanocne

          Zdrowych, pogodnych, niosących radość i nadzieję Świąt Wielkanocnych

           życzą wychowankowie i wychowawcy świetlicy.

           

             

             

           

          Wszystko kwitnie dookoła

          W czasie zajęć w świetlicy dużo rozmawiamy o wiośnie, jak wokół nas coraz bardziej zmienia się świat i robi się kolorowo. W naszej świetlicy powstają również bardzo ciekawe prace plastyczne o tematyce wiosennej wykonane różnymi ciekawymi technikami.

             

             

           

          Przyleciały bociany

          Z każdym dniem robi się coraz cieplej. Wróciły do Polski ptaki . Na zajęciach w świetlicy dowiedzieliśmy się  w jaki sposób bociany budują gniazda, jak troszczą się o potomstwo, czym się żywią. Wykonaliśmy oczywiście ciekawe prace plastyczne, które ozdobiły nasze okna.

             

          Marzec

          Wiosna tuż, tuż…

          Z niecierpliwością czekamy na cieplejsze dni, więcej słońca i radości. W naszej świetlicy już pierwsze  oznaki wiosny widać i słychać. Dowiedzieliśmy się mnóstwa ciekawych rzeczy na temat kwiatów chronionych w Polsce, na temat życia owadów, słuchaliśmy opowiadań, wierszy i piosenek związanych z tą najpiękniejszą porą roku ,wykonaliśmy piękne prace plastyczne.

              

           

          8 Marca – Dzień Kobiet

          Na okoliczność tego święta wykonaliśmy piękne laurki. Chłopcy złożyli swoim koleżankom  życzenia i zaśpiewali piosenkę „Marcowy kwiatek”. Wszystkie dzieci zostały obdarowane słodyczami. Miłych wrażeń dostarczył również „Koncert życzeń”.

           

              

           

           

           

          Luty
          Pomagamy zwierzętom przetrwać zimę

          „Śnieg zasypał pola, lasy.

          Dokąd lecą głodne ptaki?

          Kto je karmi po zamieci?

          Kto?

          Wiadomo, dzieci”

          W ramach kolejnej akcji w naszej świetlicy oglądaliśmy filmy edukacyjne, albumy i atlasy zwierząt, czytaliśmy różne informacje i ciekawostki nt., w jaki sposób zwierzęta i ptaki spędzają zimę i jak można im pomóc przetrwać ciężki dla nich czas. Wykonaliśmy również ciekawe prace plastyczne.

             

           

          14 Lutego  -  Walentynki

          Tego szczególnego dnia przekazujemy sobie w różny sposób dowody sympatii    i przyjaźni. W naszej świetlicy  najpierw  zadbaliśmy o odpowiednią dekorację   i nastrój. Następnie  została zorganizowana  „Poczta Walentynkowa”  -  specjalna skrzynka, do której można było wrzucać laurki, kartki walentynkowe  i listy, które zostały dostarczone do adresatów.  Dzień upłynął nam w bardzo miłej i romantycznej atmosferze.

                

          Styczeń

          21 I – Dzień Babci, 22 I – Dzień Dziadka

          „Babciu, Dziadku coś Wam dam:

          Jedno serce, które mam.

          Na tym sercu piękny kwiat,

          Żyjcie nam po 200 lat!”

          Wszystkim Babciom i Dziadkom, z okazji Ich święta, składamy najserdeczniejsze życzenia:  zdrowia, szczęścia, wiele radości i cierpliwości do dzieci i wnuków. 

          Zima wcale nie jest zła

          Kochamy Panią Zimę za to, że daje nam śnieg i mróz, i możemy wesoło bawić się na świeżym, rześkim powietrzu. Ale żeby nie zmarznąć podczas zabaw na dworze , trzeba się odpowiednio ubrać…

           

                  

          Karnawał

          Rozpoczął się Nowy Rok, a my już jesteśmy gotowi do wesołej, szalonej zabawy karnawałowej! Na razie nasze maski ozdabiają okna świetlicy, ale   niedługo użyjemy ich podczas prawdziwego szkolnego balu.

            

      • Wigilia

        W piątek czas upłynął nam w bardzo miłej, świątecznej atmosferze wigilijnej. Wspólnie kolędowaliśmy, złożyliśmy sobie nawzajem i naszym wychowawcom życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku.

        Wszystkim życzymy cudownych Świąt i szczęśliwego Nowego Roku!

        Magia Świąt

        Święta zbliżają się bardzo szybko, wykonaliśmy więc piękne dekoracje zimowe i świąteczne, nauczyliśmy się śpiewać kolędy i pastorałki.  W świetlicy zapanował miły nastrój radosnego oczekiwania.

            

              

        Konkurs „Kartka Bożonarodzeniowa”

        19 grudnia w naszej świetlicy odbył się tradycyjnie konkurs „Kartka Bożonarodzeniowa”.

        Najładniejsze zdaniem jury prace wykonały:

        I miejsce - Ola Sarnecka  (klasa 2 b),

        II miejsce - Amelka Kopeć i Oliwka Kopeć  (klasa 2 b),

        III miejsce – Diana Galacka (klasa 4 c),

        wyróżnienia: Emilka Urbańska (klasa 1 c) i Marysia Jaśkiewicz (klasa 1 a)

        Zwycięzcom serdecznie gratulujemy!

         

           

         

        17 grudnia – 121 rocznica urodzin patrona szkoły Władysława Broniewskiego.

        W naszej szkole obchodziliśmy rocznicę urodzin patrona naszej szkoły 18 grudnia. W tym dniu zorganizowaliśmy wspólnie z paniami : M. Wołczyńską, T. Cieślak i E. Kiragą, panem Ł. Kęską oraz uczniami ze starszych klas, uroczystą Akademię. Recytowaliśmy wiersze autorstwa Władysława Broniewskiego, śpiewaliśmy piosenki o nim i o naszej szkole.

           

         

        Więcej zdjęć w Albumie fotograficznym w galerii "Urodziny Patrona"

        Spotkanie ze świętym Mikołajem

        W oczekiwaniu na przybycie świętego Mikołaja, nauczyliśmy się kilku piosenek oraz wierszyków o naszym ulubionym świętym i wykonaliśmy mnóstwo ciekawych prac plastycznych. Aż wreszcie nadszedł ten dzień… Była świetna zabawa z Mikołajem i jego pomocnikami!

            

            

        • Las bliżej nas

        • Andrzejki

          są wspaniałą okazją do dobrej zabawy, a jednocześnie źródłem szacunku dla tradycji i obrzędów ludowych. Na wszelkie możliwe  sposoby wróżyliśmy sobie, co nas czeka w przyszłości – tej bardzo bliskiej, i tej odległej. Było mnóstwo śmiechu, a dzień „magii i wróżb” upłynął nam w radosnej atmosferze przy dźwiękach naszych  ulubionych piosenek.

               

                

          Parasolki, parasolki …

          Francuski malarz impresjonista Auguste Renoir malował swój słynny obraz z parasolkami aż 5 lat. My oczywiście nie poświęciliśmy na wykonanie naszych prac aż tak wiele czasu, ale nasze parasolki są  również bardzo ładne i eleganckie…

                

           

          25 listopada – Światowy Dzień Pluszowego Misia

          Dziś wszystkie pluszowe misie mają swoje święto. Chętnie uczestniczyliśmy we wszystkich zajęciach związanych z obchodami tego święta, gdyż kochamy Misie! Kochamy je za to, że są zawsze z nami, w radości i smutku. Gdy się do nich przytulamy jest nam miło i ciepło, są symbolem beztroskiego dzieciństwa.

               

             

          Jesienna szaruga…

          Dni stały się szare i krótkie, szybko robi się ciemno. My na jesienną nudę mamy radę – wystarczy wziąć do ręki farby lub kredki i wyczarować nimi kolorowy świat!

           

            

          21 listopada – Światowy Dzień Życzliwości

          W tym dniu byliśmy dla siebie szczególnie mili i uczynni. Wspólnie ułożyliśmy i umieściliśmy na sercach w dłoniach hasła popierające dobro,  życzliwość, przyjaźń, pomoc koleżeńską. Obiecujemy , że będziemy postępować według tych haseł przez cały rok.

           

          100 LAT NIEPODLEGŁEJ

          11 listopada – to jedna z najważniejszych dat w historii naszego kraju. 

          W tym roku obchodziliśmy 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę.

          Dzieci w naszej świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach  z wykorzystaniem tablicy interaktywnej, atlasów, map historycznych. Poznały symbole narodowe, legendy o naszym kraju oraz wiele faktów historycznych. Następnie brały udział w konkursach.

           7 listopada odbył się Konkurs wiedzy o niepodległości.

          Doskonałą wiedzą i refleksem wykazali się:

          Igor Ratyński  kl. IIIb,

          Karolina Borzęcka  kl.III b,

          Igor Liberek  kl.III a.

          Serdecznie gratulujemy!

          9 listopada – dzieci z naszej świetlicy brały udział w Konkursie Pieśni i Piosenki Patriotycznej w kategoriach solo i w duecie, a laureaci wystąpili w uroczystym Koncercie.

          Wykonaliśmy również mnóstwo prac plastycznych różnorodnymi technikami. Oto niektóre z nich:

           

           

           

          Złota Polska Jesień

          W pierwszych dniach listopada  Złota Polska Jesień zachęcała nas do spacerów 

          w parku i lesie. Z przyniesionych darów zrobiliśmy ciekawe prace plastyczne.

           

            

           

          Tym, co odeszli...

          W zakamarkach pamięci ci, co odeszli. 
          Ślady jakie zostawili tu po sobie.
          Droga ciernista jaką żyjąc przeszli,
          historie zapisane odciśnięte na grobie.

          Odeszli, jakby wczoraj, przed chwilą.
          Została po Nich rozterka.
          Lecz dla nas Oni wciąż jeszcze żyją,
          Obecni są w naszych sercach.

           

           

        • Las bliżej nas

        •  

          14 października – Dzień Komisji Edukacji Narodowej

          Wszyscy nasi kochani nauczyciele

          dla swoich uczniów cierpliwości mają wiele

          Za naukę, za trud jaki jest wkładany

           przeogromny bukiet życzeń dziś składamy.

          Życzenia szczere, prawdziwe

           z uczniowskich serc płynące.

          Jak świeże kwiaty pachnące,

          kwitnące na naszej polskiej łące. 

           

                

        • Las bliżej nas

        •  

          Bardzo chętnie uczestniczyliśmy w cyklu zajęć o lesie. Nauczyliśmy się rozróżniać grzyby jadalne i trujące. Rozpoznajemy  mieszkańców lasu, znamy mnóstwo ciekawostek o nich. Wiemy, jak należy zachować się w lesie. Obiecujemy, że zawsze będziemy dbać o las i całe środowisko naturalne!

               

          10 października – Dzień Drzewa

          W tym dniu został zorganizowany w naszej świetlicy konkurs plastyczny „Drzewa jesienią”. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie zostały nagrodzone słodkim upominkiem. Wyłoniono również zwycięzców:

           I miejsce – Julia Nowak kl IIc         

           II miejsce Marysia Jaśkiewicz kl Ia  

          III miejsce Ania Krajewska kl IIc     

          Gratulujemy!

          Jesień

          Wraz z nadejściem jesieni w świetlicy szkolnej rozpoczęliśmy cykl zajęć dotyczących kolorowej pory roku. Rozmawialiśmy na temat zmian zachodzących jesienią w pogodzie i przyrodzie, jesiennego ubioru, darów jakie przynosi jesień. Kolorowa pora roku jest dla nas również inspiracją do wykonywania ciekawych prac plastycznych.

                

           

          Bezpieczeństwo najważniejsze!

          W pierwszych dniach nowego roku szkolnego rozmawialiśmy o naszych wakacyjnych podróżach, przeżyciach, poznawaliśmy się nawzajem,  nawiązywaliśmy nowe przyjaźnie.

          Następnie dużo czasu poświęciliśmy na tematy związane z naszym bezpieczeństwem, zwłaszcza na terenie szkoły  i w drodze do niej.

           

          Witaj, szkoło! 

          „Witaj, szkoło! Witaj, szkoło!
          Już wakacji minął czas...
          Dzisiaj raźnie i wesoło
          Powracamy do swych klas!...”

          Rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/19.

          Serdecznie witamy Świetliczaki i zapraszamy do wspólnej pracy

          i wesołej zabawy przez cały rok!