• Zrealizowane projekty w roku 2016/2017

        • EDUKACYJNY PROJEKT NAPRAWCZY NAUCZANIA MATEMATYKI

          - POZIOMOWE NAUCZANIE MATEMATYKI

          2016/2017

                      W oparciu o analizę klasyfikacji semestralnych i rocznych, wyników sprawdzianów po klasie szóstej, a także zgodnie z potrzebami intelektualnymi uczniów naszej szkoły oraz sugestiami rodziców -  na zebraniu Zespołu Samokształceniowego Nauczycieli Matematyki, Przyrody, Techniki i Informatyki ustalono, iż niezbędne jest wprowadzenie działań naprawczych realizowanych
          w drugim etapie kształcenia. Analiza wyników naszych uczniów wykazała, że matematyka sprawia im największe trudności, należy więc poszukać sposobu poprawienia tej sytuacji.

                      Szkoła w ramach pomocy pedagogiczno-psychologicznej umożliwia uczniom korzystanie z zajęć dodatkowych prowadzonych różnymi metodami aktywizującymi, które uwzględniają zarówno potrzeby uczniów uzdolnionych, jak i mających trudności w nauce. Niestety korzysta z nich tylko pewna grupa uczniów, ponieważ ta forma pomocy jest nieobowiązkowa. Chcemy podjąć takie działania, które poprawią motywację wszystkich uczniów i wpiszą się w schemat ich codziennych obowiązków.

                      W poszukiwaniu rozwiązania problemu dokonano analizy działań innych placówek i zdecydowano się na wprowadzenie poziomowego nauczania matematyki. Nie jest to zupełnie nowa sytuacja dla naszych uczniów, ponieważ w taki sposób
          w naszej szkole odbywa się nauczanie języka angielskiego.

          Ze względu na zróżnicowany poziom wiedzy i umiejętności uczniów oraz specyfikę przedmiotu, nauczanie matematyki będzie prowadzone na trzech poziomach: wyższym, średnim i podstawowym. Zmiany wprowadzone będą w klasach piątych i szóstych. Odstępujemy od poziomowego nauczania w klasach czwartych,  ponieważ dla byłych trzecioklasistów przejście do klasy czwartej jest trudnym etapem, wymaga od uczniów zapoznania się z zasadami oceniania -zastąpienie oceny opisowej notą liczbową oraz dostosowania się do wymagań stawianych przez programy nauczania z poszczególnych przedmiotów. 

                      Celem tego projektu jest przede wszystkim rozwój intelektualny każdego ucznia na miarę jego możliwości i odpowiednie wsparcie na poszczególnych poziomach. Na każdym poziomie będzie realizowany ten sam rozkład materiału i obowiązywać będą jednakowe kryteria oceniania. Różnice będą polegały jedynie na doborze zadań o odpowiednim stopniu trudności do każdego poziomu nauczania.

          51, 61 – „poziom wyższy” – Grupy na tym poziomie będą rozwiązywały więcej zadań o podwyższonym stopniu trudności, zadania konkursowe i wykraczające poza program nauczania. Umożliwi to uczniom lepsze przygotowanie do konkursów i zwiększy szanse osiągania sukcesów w zawodach matematycznych.

          52, 62 – „poziom średni” – Uczniowie będą rozwiązywali zadania o podstawowym                              i rozszerzonym stopniu trudności.

          53, 63 – „poziom podstawowy” – Grupy będą mniej liczne, co umożliwi nauczycielom jeszcze lepszą indywidualizację pracy i większe wsparcie uczniów w pokonywaniu trudności. Uczniowie będą rozwiązywać więcej przykładów i zadań o podstawowym stopniu trudności, co umożliwi im utrwalenie nowych umiejętności. Samodzielne wykonanie zadania, choćby względnie prostego, wzmocni zaangażowanie dziecka i zachęci do podejmowania zadań trudniejszych budując w ten sposób jego osobowość, podnosząc wartość i samoocenę.

                      Prace klasowe będą uwzględniały różną skalę trudności zadań odpowiednio dostosowanych do możliwości uczniów. Np. zadania dodatkowe na szóstkę będą się różniły stopniem trudności na poszczególnych poziomach, ale w odniesieniu do realizowanego materiału będą odpowiednio trudniejsze. Zatem każdy uczeń ma możliwość otrzymania wszystkich ocen w skali 1 – 6.

                      Kryterium doboru uczniów do poszczególnych poziomów w roku szkolnym 2016/2017 będą  stanowiły wyniki diagnozy wstępnej przeprowadzonej w pierwszym dniu nauki. W latach kolejnych podział ten dokonywany będzie na podstawie diagnozy końcoworocznej. Uczeń może przejść na poziom wyższy lub niższy po każdym semestrze w zależności od uzyskanych wyników, osiągnięć i postępów w nauce. O zmianie poziomu nauczania decyduje nauczyciel.

                      Wprowadzone zmiany w dużym stopniu stawiają na podniesienie motywacji każdego ucznia. Dają równe szanse aktywnego uczestnictwa w lekcji na danym poziomie, co prowadzi do podniesienia efektywności nauczania.