• Zrealizowane projekty w roku 2019/2020

        • Projekt Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej

          Znalezione obrazy dla zapytania filmoteka szkolna

          9 grudnia klasy: 7b, 8a i 8c wzięły udział w trzygodzinnych warsztatach filmowych pt. „Postproducja, czyli wszystkie etapy powstawania filmu”. Prowadziła je pani Anna Pokłosiewicz – Wędrująca FilmoznawczyniFimoteki Szkolnej.

          Wszystkim uczestnikom zajęcia bardzo się podobały. Oto co powiedzieli:

          „Na samym początku pani prowadząca warsztaty pokazała nam ciekawe zabawy, aby nas zintegrować. Później łatwo było pracować w grupach” – Patrycja Góraj z 8a

          „Zajęcia rozbudziły we mnie ciekawość sztuką filmową, którą nigdy wcześniej się nie interesowałem. Chętnie uczestniczyłbym w takich warsztatach raz jeszcze” – Bartosz Baćmaga z 8c

          „Dowiedziałam się, że muzyka odgrywa dużą rolę w filmie, dzięki niej odczuwamy różne emocje, domyślamy się od razu, jaki gatunek filmu oglądamy” – Ola Górka z 8a

          „Dzięki warsztatom poznałam nową perspektywę filmu, tę magiczną, dzięki której z zielonego tła robi się kolorowe otoczenie, a z pustej ciszy wyłania się nastrojowy klimat” – Malwina Obodzińska z 8c

          „Na warsztatach dowiedziałam się, że to dzięki muzyce odczuwamy strach lub niepokój, mimo że na obrazie nic strasznego się nie dzieje” – Nikola Liberek z 8a

          „Dużo rozmawialiśmy, pracowaliśmy w grupach, oglądaliśmy różne zwiastuny – zrozumieliśmy, jak ważna dla całokształtu filmu jest muzyka, a przede wszystkim świetnie się bawiliśmy! – Matylda Bałażak z 8c

          Mamy nadzieję, że to nie ostatnia nasza, taka profesjonalna przygoda z filmem w szkole.

          Opr. Marzena Kiełbasa , Anna Wójcik

           

           

           

          W roku szkolnym 2019/2020 nasza szkoła została zaproszona do udziału w ogólnopolskim projekcie „Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej”. Będzie on realizowany w klasach: 7b, 8a oraz 8c.Uczniowie wezmą udział w cyklu trzech 3-godzinnych warsztatów prowadzonych przez Wędrującego Filmoznawcę.

           

          Koordynatorki projektu na terenie szkoły:
          Marzena Kiełbasa
          Anna Wójcik

           

           

          PROJEKT WĘDRUJĄCY FILMOZNAWCY FILMOTEKI SZKOLNEJ”

           

          1. Organizator projektu

          1.1.Organizatorem Projektu „Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej” jest Filmoteka Narodowa - Instytut Audiowizualny z siedzibą w Warszawie przy ul. Wałbrzyskiej 3/5, 02-739 Warszawa (Organizator).

          1.2.Osobą wskazaną do kontaktu w sprawach dotyczących Projektu jest: Agata Sotomska, e-mail:

          asotomska@fn.org.pl, tel. +48 22 380 49 26.

           

          2. Cele projektu

          2.1.Głównym celem projektu Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej jest wsparcie szkół w działaniach prowadzonych w ramach edukacji filmowej i uzupełnienie ich o wymiar filmoznawczy. Wędrujący Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej mają za zadanie pomóc nauczycielom we włączeniu do programu lekcji analizy i interpretacji filmów, analogicznie do omawianej na lekcjach literatury oraz wesprzeć uczniów w zakresie świadomego uczestnictwa w kulturze filmowej oraz przygotowaniach do Olimpiady Wiedzy
          o Filmie i Komunikacji Społecznej.

          2.2.Cele pośrednie:

          1. przekazanie umiejętności i narzędzi pracy z filmem w obszarze wskazanym przez nauczycieli,
          2. wykorzystanie filmu jako narzędzia edukacyjnego do działań aktywizujących uczniów,
          3. wsparcie w wypracowaniu nowych metodologii pracy z filmem w szkole,
          4. wsparcie merytoryczne w realizacji działań zaplanowanych przez nauczycieli,
          5. poszerzenie wiedzy Uczestników Projektu z zakresu historii kina polskiego i światowego.

           

          3. Adresaci projektu

          3.1.Projekt skierowany jest do szkół w całej Polsce.

          3.2.W projekcie może uczestniczyć każda szkoła, która pragnie rozwijać swoje działania w kierunku edukacji filmowej.

          3.3.Do udziału w projekcie zapraszane są szkoły, które zobowiążą  się  do  wykorzystania  zdobytej  wiedzy i umiejętności w swojej długofalowej działalności na polu edukacji filmowej.

           

          4. Zobowiązania Szkół biorących udział w projekcie

          4.1.Dotrzymanie terminu rekrutacji i zgłoszenia się na podstawie formularza zgłoszeniowego dostępnego na stronie www.filmotekaszkolna.pl.

          4.2. Wyznaczenia osoby do kontaktu z Organizatorem Projektu.

          4.3.Zapewnienie miejsca i przygotowanie przestrzeni do pracy Wędrującego Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej (komputer, rzutnik multimedialny, ekran, wyciemnienie sali, głośniki).

          4.4.Zapewnienie 2 grup: grupy uczniów liczącej 20-30 osób oraz grupy nauczycieli liczącej min. 5 osób, które wezmą udział w cyklu 3 zajęć prowadzonych przez Wędrującego Filmoznawcę Filmoteki Szkolnej. 

          4.5.Dotrzymanie umówionych terminów zajęć z Wędrującym Filmoznawcą Filmoteki Szkolnej. Wszelkie zmiany możliwe są nie później niż 2 tygodnie przed planowanymi zajęciami  pod warunkiem dostępności prowadzącego.

          4.6.Udokumentowania przebiegu zajęć z Wędrującym Filmoznawcą Filmoteki Szkolnej (podpisane listy obecności, relacje pisemne i fotograficzne) i przesłanie ich do Organizatora nie później niż 14 dni od czasu realizacji ww. zajęć. Nadesłane materiały zostaną opublikowane na stronie internetowej programu Filmoteka Szkolna (www.filmotekaszkolna.pl).

          4.7.Wypełnienie ankiety ewaluacyjnej oceniającej pracę Wędrującego Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej.

          4.8.Udział w zajęciach Wędrującego Filmoznawcy Filmoteki Szkolnej jest równoznaczny z udzieleniem przez Uczestników, a w przypadku Uczestników niepełnoletnich – ich rodziców/ opiekunów nieodpłatnej zgody na nagrywanie, fotografowanie, filmowanie lub dokonywanie innego rodzaju zapisu wizerunku uczestników oraz ich wypowiedzi, w tym ich fragmentów podczas zajęć dla celów promocyjnych Organizatora. Uczestnikom Projektu nie przysługują żadne roszczenia wobec Organizatora z tego tytułu. 

          4.9.Zgłoszenie chęci udziału w Projekcie, oznacza zaakceptowanie niniejszego regulaminu.

           

          5. Zobowiązania Organizatora

          5.1. Zapewnienie Wędrujących Filmoznawców Filmoteki Szkolnej do przeprowadzenia cyklu 3 zajęć, składających się każdorazowo z warsztatów dla uczniów (ok. 3h zegarowych każdy) oraz warsztatów dla nauczycieli (ok. 2h zegarowych każdy), podczas których:

          1. Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej przekaże wiedzę dotyczącą konkretnych aspektów wiedzy o filmie, zgodnie z zapotrzebowaniem Szkoły, która zgłosiła się do udziału w Projekcie,
          2. Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej doradzi, w jaki sposób zainicjować projekty edukacyjne, wykorzystując zaprezentowaną wiedzę filmową,
          3. Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej dostarczy wiedzę i umiejętności z zakresu działań edukacyjno-filmowych pomocnych nauczycielom w przeprowadzeniu własnych zajęć o tematyce filmoznawczej, pomoże
            wstworzeniu scenariuszy zajęć,
          4. Wędrujący Filmoznawca Filmoteki Szkolnej spełni rolę tutora, doradzi, wskaże dobre praktyki i rozwiązania. 
            1. Przekazanie bezpłatnych materiałów pomocniczych (książki, broszury, DVD).
            2. Promocja pracy Szkół w ramach projektu w mediach.
            3. Wsparcie merytoryczne i organizacyjne.
            4. Wystawienie imiennych zaświadczeń nauczycielom biorącym udział w warsztatach (każdorazowo, po jednych zajęciach z cyklu).
            5. Wystawienie Szkołom zaświadczeń za udział w Projekcie pod warunkiem terminowego nadesłania materiałów dokumentujących realizację wszystkich zajęć z cyklu.

          6. Ochrona własności intelektualnej

          7.1.Prawem autorskim chronione są teksty, grafiki, zdjęcia, dźwięki, filmy i inne materiały powstałe w ramach Projektu (utwory), jak również szata graficzna oraz wybór i układ treści z opublikowanych materiałów edukacyjnych i promocyjnych Projektu.

          7.2.O ile nie jest to stwierdzone inaczej, prawa do pomocniczych materiałów edukacyjnych i promocyjnych Projektu opracowanych przez Organizatora w ramach realizacji Projektu przysługują Organizatorowi.

          7.3.Wszelkie utwory powstałe w trakcie prowadzenia Projektu i rozpowszechnione przez Organizatora, o ile nie zostało to stwierdzone inaczej, można kopiować i przechowywać oraz drukować wyłącznie na użytek prywatny i w celach niekomercyjnych z zachowaniem informacji o źródle pochodzenia materiałów. Organizator nie zezwala na jakiekolwiek upowszechnianie, wprowadzanie zmian, przesyłanie, drukowanie, powielanie, publiczne odtwarzanie materiałów powstałych w trakcie prowadzenia Projektu.

          7.4.Wykorzystanie utworów i materiałów powstałych w trakcie prowadzenia Projektu do celów komercyjnych lub innych niż użytek prywatny wymaga każdorazowo pisemnej zgody Organizatora.

          7.5. Z chwilą nadesłania przez Uczestników Projektu do Organizatora utworów: zdjęcia, grafiki, tekstu, filmu, nagrania dźwiękowego lub innego materiału edukacyjnego, Uczestnik udziela Organizatorowi nieodpłatnej, niewyłącznej i nieodwołalnej licencji do korzystania z utworu na czas nieoznaczony, z prawem do udzielania sublicencji w granicach pierwotnej licencji, w kraju i za granicą, w całości lub we fragmentach, jako utworu odrębnego lub wspólnie z innymi utworami, a także do udostępniania całości lub fragmentów utworu osobom trzecim, w zakresie następujących pól eksploatacji:

          1. utrwalania i zwielokrotniania nadesłanego utworu/ów - wytwarzanie egzemplarzy utworu bez względu na technikę (np. techniką drukarską, reprograficzną, zapisu magnetycznego, cyfrową), ilość i wielkość nakładu,
          2. w zakresie obrotu oryginałem albo egzemplarzami, na których utwór utrwalono, - wprowadzanie do obrotu, najem, użyczenie oryginału albo egzemplarzy,
          3. rozpowszechniania w nieograniczonym nakładzie i zasięgu terytorialnym, nadawania drogą przewodową i bezprzewodową, wystawiania, odtwarzania, reemitowania, publicznego udostępniania utworu w taki sposób, aby każdy mógł mieć do niego dostęp w miejscu i czasie przez siebie wybranym, oraz w zakresie praw pokrewnych, z zastrzeżeniem między innymi obowiązku ujawnienia nazwiska Autora (Autorów) w sposób zwyczajowo przyjęty oraz z obowiązkiem przekazania Autorowi 1 egzemplarza autorskiego każdego wydania.
            1. Kwestia przeniesienia majątkowych praw autorskich do utworu, który powstał na indywidualne zamówienie osoby trzeciej, w tym sponsora, zostanie uregulowana w odrębnym porozumieniu pomiędzy osobą trzecią
              a autorem zamówionego dzieła.
            2. Z chwilą nadesłania do Organizatora przez Uczestników Projektu utworów: zdjęć, grafiki, tekstów, filmów, nagrań dźwiękowych lub innych materiałów edukacyjnych, dochodzi do przeniesienia na Organizatora własności nadesłanego egzemplarza tego utworu bez względu na formę, w jakiej został dostarczony.
            3. Uczestnik przystępujący do Projektu zobowiązuje się nie nadsyłać materiałów, które naruszają prawa do wizerunku i prawa autorskie osób trzecich. W sytuacji zgłoszenia roszczeń odnośnie naruszenia prawa
              do wizerunku i praw autorskich osób trzecich przez Uczestnika przystępującego do Projektu jest on zobowiązany do natychmiastowego powiadomienia Organizatora o zgłoszeniu roszczeń oraz do ponoszenia odpowiedzialności regresowej wobec Organizatora za wszelkie szkody wynikające z tych naruszeń.
            4. W wypadku nadesłania przez Uczestnika materiałów, co do których wystąpi podejrzenie naruszenia prawa autorskiego (np. plagiat), jego udział w programie zostaje zawieszony do czasu jednoznacznego wyjaśnienia przez koordynatora tego naruszenia.

           

          1. Ochrona danych osobowych

          8.1.Wszystkie dane osobowe są zbierane, przetwarzane i udostępniane na zasadach zgodnych z obowiązującym w Rzeczpospolitej Polskiej prawem.

          8.2. Administratorem danych osobowych zbieranych podczas realizacji Projektu jest Filmoteka Narodowa – Instytut Audiowizualny z siedzibą w Warszawie, ul. Wałbrzyska 3/5.

          8.3.Uczestnik Projektu podaje swoje dane osobowe dobrowolnie.

          8.4. Uczestnik Projektu wyraża zgodę na przetwarzanie przez Organizatora swoich danych osobowych udostępnianych podczas realizacji programu w celach komunikacyjnych, archiwalnych, naukowych, dydaktycznych, statystycznych, sprawozdawczości wobec sponsorów i organów nadzorujących działalność Organizatora oraz przedstawienia oferty programowej Organizatora.

          8.5.Uczestnik Projektu wyraża zgodę na rozpowszechnienie przez Organizatora swych danych w zakresie: imię, nazwisko, nazwa i adres szkoły w której pracuje, w przypadku wykorzystania materiałów nadesłanych przez Uczestnika na polach eksploatacji zgodnie z  § 7 ust. 5 niniejszego regulaminu.

          8.6. Na zasadach przewidzianych przepisami ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 roku użytkownik ma prawo dostępu do swoich danych, ich poprawiania oraz żądania zaprzestania ich przetwarzania.

          8.7. Żądanie zaprzestania przetwarzania danych jest równoznaczne z rezygnacją z udziału w Projekcie. 

           

          1. Postanowienia końcowe

          9.1.Udział w Projekcie jest bezpłatny.

          9.2.Organizator zastrzega sobie prawo do wprowadzania zmian w niniejszym regulaminie. Wszelkie zmiany stają się obowiązujące w momencie powiadomienia Uczestników projektu poprzez opublikowaniu zmian
          w regulaminie na stronie internetowej Projektu.

          9.3.W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem mają zastosowanie odpowiednie przepisy kodeksu cywilnego oraz inne stosowne przepisy prawa polskiego.  

           

          IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ

           

          W roku szkolnym 2019/2020 projekt jest kontynuowany w klasach 4, w ramach zajęć z informatyki.

           

                                                 

           

          Nasza szkoła bierze udział w projekcie organizowanym przez Fundację Dbam o Mój Z@sięg 
          “IDĄ ŚWIĘTA, NIE O SMS-IE, LECZ O KARTCE PAMIĘTAJ”.Celem j kampanii jest zwrócenie uwagi wszystkich polskich rodzin, jak ważne są bezpośrednie relacje osobiste, szczególna pamięć
          o członkach swojej rodziny, wspólne spędzanie czasu wolnego, jak również – a może nawet przede wszystkim – kultywowanie tradycji pisania kartek świątecznych. 

          Główne założenia projektu to:

          Przeciwdziałanie fonoholizmowi oraz e-uzależnieniom u dzieci.

          Wzmacnianie więzi rodzinnych.

           

          POWODY DLA KTÓRYCH REALIZUJEMY KAMPANIĘ:

          • Pragniemy zaprosić całą Polskę do działania polegającego na wysłaniu kartek świątecznych swoim najbliższym.
          • Chcemy podkreślić wyjątkowość łączących nas więzi i osobistych relacji w świecie, w który bardzo ważna rolę odgrywają technologie informacyjno-komunikacyjne.
          • Zachęcamy, aby w okresie świąt Bożego Narodzenia w sposób świadomy odłożyć media cyfrowe.
          • Jesteśmy przekonani, że w świecie cyfrowym bardzo ważne jest kultywowanie rodzinych tradycji.
          • To doskonała okazja do aktywizacji mieszkańców miast, wsi, członków instytucji, przestrzeni miejskich, sektorów edukacji oraz sportu, zaangażowania władz.

           

          REZULTATY JAKICH SIĘ SPODZIEWANY:

          • Polskie rodziny aktywnie wspierają ideę dzielenia się życzeniami, poprzez tradycyjne pisanie kartek świątecznych.
          • Najmłodsi są świadomi różnicy pomiędzy istotą słowa pisanego własnoręcznie,
            a wiadomością cyfrową – wygenerowaną często z gotowych wzorów.
          • Dzięki wyraźnemu zaangażowaniu, podtrzymana zostaje więź, nawet z najdalszymi członkami rodzin.
          • W naturalny sposób wzrasta zaangażowanie całych rodzin na rzecz świadomego bycia bliżej siebie.
          • Dominować zaczyna chęć sprawienia niespodzianki, wywołania czystej radości poprzez efekt zaskoczenia, a także kreatywność.
          • Najmłodsi zyskują umiejętność własnoręcznego napisania kartki, a nawet stworzenia jej od podstaw.
          • Dzieci poznają historię swojej rodziny.
          • Dzieci wiedzą, jaką drogę przebywa kartka świąteczna wysłana w tradycyjny sposób.
          • Dzieci poznają miejsca w Polsce i na świecie, w których mieszkają ich najbliżsi.
          • Dzieci znają adres zamieszkania swoich najbliższych.

           

          DLACZEGO WYSYŁANIE KARTEK JEST WAŻNE:

          • Sprawiają ogromną najszczerszą radość dla odbiorcy.
          • To szansa by w prosty i osobisty sposób wyrazić wszystko to, co czujemy do osób najbliższych. Wysłane kartki przywołują wspomnienia i pamięć o nadawcy, za każdym razem gdy na nie spoglądamy.
          • Napisane kartki pozostawiają po sobie trwały ślad, którego nie można tak po prostu wykasować. Nie potrzebujemy do tego stałego połączenia wi-fi - możemy tworzyć je
            w każdym miejscu, o każdej porze, angażując bliskich.
          • Poprzez własnoręczne skreślenie kilku słów podkreślamy wyjątkowość osób do których wysłaliśmy kartkę świąteczną.
          • Stanowią formę integracji wszystkich członków rodziny.
          • To dobra okazja, by uwolnić kreatywność i pomysłowość, poprawić bądź nabyć nowe umiejętności manualne.
          • To naprawdę łatwe i fajne.

           

                                    

           

          W ramach realizacji projektu nasza placówka otrzymała od fudcji kartki okolicznościowe. Uczniowie klas 0-8 wypisywali na kartkach życzenia dla najbliższych. Mieli możliwość przekazania życzeń świątecznych w innej formie niż sms-y. Wszyscy chętnie brali udział w akcji.

                   

           

          Projekt międzynarodowy Meeting new friends in Europe

          Pen Pals 2019-2020: Meeting new friends in Europe to projekt międzynarodowy, który jest realizowany we współpracy ze szkołami z Hiszpanii, Turcji, Włoch oraz z Finlandii. Projekt ten zakłada pisanie listów przez naszych uczniów do swoich rówieśników z krajów partnerskich. W projekcie biorą udział uczniowie  z klasy 5a. Każdego miesiąca, począwszy od października do czerwca uczniowie będą pisali listy na różne tematy np. o sobie, mój dom czy moja szkoła. Nasi uczniowie będą mogli doskonalić swoje umiejętności z pisania w języku angielskim oraz poszerzą swoje słownictwo z języka angielskiego. Wyniki naszej współpracy można śledzić na platformie e-twinning.pl po zalogowaniu się.

           

          Nie hejtuję-reaguję.

           

          Projekt jest elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-profilaktycznej przeciwko cyberprzemocy, hejtowi i mowie nienawiści „Nie hejtuję - reaguję”, realizowanej przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę w ramach projektu dofinansowanego ze środków Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

          W roku szkolnym 2019/2020 projekt jest realizowany w naszej szkole w klasach 4-6.

          Cele realizacji projektu:
          - uwrażliwienie młodych ludzi na problem obrażania w Internecie
          - zapoznanie z pojęciami hejt i mowa nienawiści
          - prezentacja sposobów reagowania - ofiar oraz świadków
          - kształtowanie oraz promowanie postaw empatycznych.