• Projekt "Laboratoria przyszłości"

         Publiczna Szkoła Podstawowa Nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi im. Władysława Broniewskiego jest beneficjentem programu „Laboratoria przyszłości”. 

        Laboratoria Przyszłości to inicjatywa edukacyjna realizowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Jej misją jest stworzenie nowoczesnej szkoły, w której zajęcia będą prowadzone w sposób ciekawy, angażujący uczniów oraz sprzyjający odkrywaniu ich talentów i rozwijaniu zainteresowań.  

        Program „Laboratoria Przyszłości” pozwoli uczniom szkół na dostęp do nowoczesnego wyposażenia szkół pozwalającego każdemu realizować w pełni swój kreatywny potencjał,  nie tylko na lekcjach techniki i nie tylko w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych, ale też w ramach innych zajęć i innych form rozwijania umiejętności podstawowych. 

        Podczas prowadzenia zajęć z wykorzystaniem wyposażenia uwzględnione zostaną treści programowe z zakresu doradztwa zawodowego dla szkoły podstawowej. Dodatkowo zakupiony sprzęt elektroniczny rozszerzy znacznie wachlarz możliwości edukacyjnych szkoły oraz wprowadzi naszych uczniów w świat zaawansowanej techniki i technologii. 

        Nasza szkoła w ramach programu otrzymała wsparcie finansowe w kwocie 173 400 zł, które przeznaczone zostało na zakup następującego sprzętu: 

        • Drukarka 3D z akcesoriami. 

        • Mikrokontrolery z czujnikami. 

        • Wirtualne laboratorium przedmiotowe – Class VR. 

        • Długopisy 3D Creality , filamenty PCL do długopisów. 

        • Skaner 3D Creality. 

        • Sprzęt do nagrywania, rejestrowania i obróbki obrazu i dźwięku. 

        • Aparat fotograficzny do wideoblogów. 

        • Statyw do aparatu i kamery, mikrofon kierunkowy. 

        • Mikroport. 

        • Gimabal do aparatu fotograficznego i kamery. 

        • Zestaw oświetleniowy: Lampa SOFTBOX ze statywem i żarówką. 

        • Magiczny dywan - aktywna ściana/podłoga – Robot Photon. 

        • Zestawy LEGO Education SPIKE. 

        • Pakiet STEAM – TEAM - Korbo klocki konstrukcyjne. 

        • Mikroskopy. 

        • Narzędzia do obróbki drewna i metalu. 

          Systematycznie na naszej stronie internetowej oraz na profilu szkoły na portalu Facebook będą zamieszczane relacje ukazujące, w jaki sposób wykorzystywany jest sprzęt i wyposażenie pozyskane dzięki programowi Laboratoria Przyszłości. Zachęcamy do odwiedzania naszej strony internetowej i szkolnego Facebooka. 

         

         

         

        Zajęcia z okularami VR na świetlicy 
        Uczniowie zostali przeszkoleni z obsługi okularów VR i poprawnym wykorzystaniu okularów VR. Zapoznali się z wieloma przyciskami na obudowie okularów służącymi do uruchamiania i wyłączania okularów, przyciskach odpowiadających za zatwierdzanie czynności lub cofanie się wstecz do ekranu głównego.  Wykorzystano okulary VR z podłączonymi do nich ręcznymi kontrolerami ułatwiającymi nawigację, przemieszczanie się po świecie wirtualnym i sterowanie w przestrzeni 3D. Uczniowie skorzystali z różnych rodzajów widoków - zdjęcia 3D i sceny po których można się poruszać. 
        Zajęcia wzbudziły duży entuzjazm wśród uczniów i olbrzymie zainteresowanie zajęciami w przyszłości.
           

        Klocki KORBO- „Pomyśl i zbuduj”

        Zabawa konstrukcyjnymi klockami KORBO pozytywnie wpływa na rozwój dziecka, zachęcając je do kreatywnego i logicznego myślenia,  umożliwiając ćwiczenie zdolności manualnych.  

           

        Uczniowie klas ósmych z wykorzystaniem okularów VR na lekcjach fizyki zwiedzali farmę wiatrową. Dowiedzieli się jak działają turbiny wiatrowe, poznali w jaki sposób energia elektryczna jest wytwarzana przez turbinę wiatrową. Zwiedzili również elektrownię jądrową i dowiedzieli się o rozszczepieniu jądrowym, wytwarzaniu energii elektrycznej i odpadach.

           
        Magiczny Dywan to innowacyjna forma nauki i zabawy, która zachwyca dzieci ze świetlicy. Magiczny Dywan zachęca do współpracy w drużynie. Gry zespołowe nie tylko zapewniają świetną zabawę, ale także uczą współpracy i integracji.

              

        #CodeWeek 2023

        EU Code Week, czyli Europejski Tydzień Kodowania, to oddolna inicjatywa promująca programowanie i umiejętności cyfrowe wśród uczestników w ciekawy i interesujący sposób. W bieżącym roku #CodeWeek odbywał się w dniach 7-22 października.

        Nasza szkoła po raz kolejny brała udział w tym wydarzeniu. Na lekcjach informatyki, w klasach 4-8 odbywały się zajęcia z robotyki. Uczniowie wykorzystywali robota edukacyjnego – Photona do poznawania zasad kodowania.

            

        Narzędzia pochodzące z programu Laboratorium Przyszłości na lekcjach historii. Nasi uczniowie wykorzystali swoją kreatywność do zbudowania modeli renesansowych dzieł sztuki. Nie tylko odtwarzali prawdziwe dzieła renesansowe, ale także dzielili się z nami historią i znaczeniem tych dzieł. Następnie używając długopisów 3D i klocków Lego, wzbogacili swoje rozważania poprzez tworzenie miniatur tych arcydzieł. To niesamowite, jak nowoczesne technologie mogą wzbogacić proces uczenia się.

          
         

        Wirtualny spacer podczas rewalidacji z wykorzystaniem okularów VR.

          

        W ramach rewalidacji rozwijanie funkcji poznawczych w zakresie koncentracji uwagi i kreatywnego myślenia z wykorzystaniem zestawu STEAM - KORBO KLOCKI KONSTRUKCYJNE.

          

        Wykorzystanie mikroskopu podczas zajęć rewalidacyjnych w dniu 04.10.2023.

          

        Uczniowie klasy 1c wykonują twórcze budowle z wykorzystaniem klocków Korbo zakupionych w ramach projektu Labolatoria przyszłości.

            

        Uczniowie klasy Va podczas lekcji języka angielskiego kształtowali swoje umiejętności wykorzystując grę edukacyjną zakupioną w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

         

        Klasy 5 i 6 na lekcji biologii rozwijały swoje zainteresowania przyrodnicze, dzięki pomocom naukowym uzyskanym z projektu „Laboratoria przyszłości”. Uczniowie zapoznali się z budową mikroskopu optycznego. Mogli sami umieścić preparat na stoliku, ustawić ostrość i powiększenie obserwowanego obiektu. Pod mikroskopem uczniowie oglądali preparaty skórki liścia cebuli, łodygi dyni i lipy.

              

        Labolatoria przyszłości okazały się być świetnym ziarenkiem zasianym w głowie naszych uczniów.

        Na zajęciach rewalidacyjnych Maksymilian i Adam zaprojektowali swoje modele "samochodów przyszłości" z klocków Korbo. Zapewniam Was że, eko- pojazdy są strzałem w dziesiątkę...i kto wie...może takim właśnie będziemy podróżówać po świecie?

           

        W klasie 0a uczymy się pisać. Magiczne długopisy 3D zakupione dzięki programowi "Laboratoria Przyszłości" zwiększyły atrakcyjność doskonalenia tej umiejętności.

        Podczas zajęć poznajemy także podstawy kodowania. Tutaj wykorzystany został znany już robot edukacyjny "Photon". Wyznaczenie i pokonanie trasy sterując robotem bez pomocy planszy wcale nie jest takie łatwe. Uczniowie z zaangażowaniem i przede wszystkim uśmiechem na twarzy chętnie podejmowali wyzwania.

            

         

        W bieżącym tygodniu dzieci ze świetlicy szkolnej brały udział w zajęciach z wykorzystaniem okularów VR, pod opieką pani Karoliny Gutkowicz, w ramach projektu "Laboratoria przyszłości". Dzięki technologii wirtualnej rzeczywistości dzieci miały możliwość przenieść się na Księżyc i jak Neil Armstrong po nim pospacerować. Dodatkową atrakcją była możliwość oglądania wszystkich planet Układu Słonecznego w postaci modeli 3D - które poruszały się w dowolnym kierunku przy użyciu własnych dłoni.

           

         

        Uczniowie klas 0-3 mieli za zadanie uwiecznienie na zdjęciach przedstawienia teatralnego „Mojżesz- książę Egiptu” w wykonaniu Katolickiego Teatru Edukacji z Krakowa, na które wybrali do radomskiej Resursy. Do wykonania zadania wykorzystali aparat fotograficzny zakupiony w ramach projektu "Laboratoria Przyszłości". Uczniowie pracowali w trudnych warunkach, ponieważ światło podczas spektaklu było zgaszone. Aby uzyskać dobre zdjęcia musieli ustawić odpowiednio właściwości aparatu, poprawnie wyostrzyć kadr i wyczuć odpowiedni moment do zrobienia zdjęcia. 

           

        W październiku na zajęciach informatycznych uczniowie klas: 5c i 7a skupiali się na budowaniu prototypów i ich uruchamianiu. Z zainteresowaniem śledzili skrypty programowe i wprowadzali zmiany do programów, według własnych pomysłów.

            

        W bieżącym miesiącu odbyła się również wystawa prac utworzonych za pomocą długopisu 3D. Dzieci starały się je wykonać jak najdokładniej, choć nie było to takie proste. Wykazały się pomysłowością i dużym poczuciem estetyki.

           

        Uczniowie klasy 6a wraz z nauczycielami wybrali się na terenową lekcję biologii i plastyki do Starego Ogrodu. Celem wyprawy było poznanie bioróżnorodności gatunkowej drzew, budowy liścia i fotografowanie przyrody dzięki aparatowi zakupionemu w programie Laboratorium Przyszłości. Wycieczka umożliwiła bezpośredni kontakt z przyrodą, a także stworzyła okazję do pogłębienia wiedzy na temat życia parku niedaleko naszej szkoły w miłej integracyjnej atmosferze.

             

        Uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie uwiecznienie na zdjęciach oraz video występu swoich kolegów i koleżanek podczas przedstawienia na Akademii z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Do wykonania zadania wykorzystali aparat fotograficzny oraz statyw zakupiony dzięki projektowi Laboratoria Przyszłości. Fotografowanie oraz kamerowanie ludzi jest wymagającym zadaniem, warto skupić się na uwiecznieniu emocji i relacji. Uczniowie poszukiwali odpowiedniego światła, niebanalnego kadru oraz odpowiedniej chwili.

          

        Uczniowie klasy 5A, dzięki okularom VR zakupionym w programie Laboratorium Przyszłości, mogli obejrzeć z bliska zabytki starożytnej Grecji. Z klasy lekcyjnej przenieśli się na chwilę na Akropol ateński i górę Olimp, obejrzeli z bliska Partenon i wazy greckie. Mogli również pochodzić po ateńskim domu sprzed wieków. Wrażenia niesamowite!

            

        Uczniowie klasy 0a bardzo chętnie konstruują coraz to nowsze, wyższe i wielofunkcyjne budowle wykorzystując klocki Korbo Edu Igloo 390 i Korbo Edu Technik 420 zakupione w ramach projektu Laboratoria Przyszłości.

               

        Zajęcia rewalidacyjne nie muszą być nudne. Dzięki Klockom Korbo Edu zakupionym z projektu Laboratoria Przyszłości możemy bawić się a przy okazji rozwijać koncentrację, logiczne myślenie, wyobraźnię przestrzenną, kreatywność oraz uczyć się rozwiązywać problemy.

           

        Zajęcia kreatywne w klasie 1a z wykorzystaniem klocków Korbo Edu Igloo 390, Technik 420, Pastel 370 i Concept Set.

          

         

        Uczniowie klasy 0A gościli ostatnio nowego kolegę- Photona.

        Jest to interaktywny robot edukacyjny, który rozwija u dzieci i młodzieży zdolność logicznego myślenia oraz uczy kodowania i podstaw programowania. Udział naszej szkoły w projekcie „Laboratoria Przyszłości” umożliwił pojawienie się Photona na zajęciach. Uczniowie klasy 0a określali w jakim kierunku ma poruszać się Photon, jakie kolory ma przybierać oraz jakie dźwięki wydawać. Już niedługo uczniowie sami będą programować Photona. Nasz kolega zamienił się również na chwilę w trenera i poprowadził poranną gimnastykę. Uczniowie bardzo go polubili i chętnie ugoszczą go jeszcze raz!

          

        Na zajęciach rozwijających uzdolnienia informatyczne uczniowie wykorzystują sprzęt otrzymany w ramach programu Laboratoria przyszłości.

        Dzieci z klas czwartych i piątych wykonywały przedmioty z użyciem długopisu 3D. Wartość pracy z długopisem 3D polega na angażowaniu dzieci w działania praktyczne. Zajęcia z długopisami 3D sprzyjają nie tylko współpracy i integracji uczniów, lecz także kształtowaniu wytrwałości, cierpliwości i dokładności w wykonywaniu podjętego zadania. Ponadto praca z tym narzędziem pozwala uwolnić kreatywność, ćwiczy myślenie trójwymiarowe, rozwija wyobraźnię. Uczestnicy za pomocą długopisu 3D mogą zmienić rysunki w przestrzenne obiekty, a afekty ich działania są widoczne natychmiast. Mogą wymyślać i tworzyć elementy dekoracyjne, a przy odrobinie praktyki nauczyć się malować w powietrzu czy używać długopisów do celów naprawczych i sklejenia przedmiotów wydrukowanych w 3D.

             

            

        W klasie 7 prowadzone są zajęcia z robotyki, które polegają na budowaniu, konstruowaniu i programowaniu robotów, dzięki czemu dzieci widzą efekty swoich działań. Robotyka w szkole podstawowej ułatwia przejście przez kolejne etapy edukacji, wzmaga ciekawość do otaczającego świata i mocno angażuje.

        Robotyka dla dzieci łączy kilka dziedzin: programowanie, konstruowanie, sensorykę, automatykę, informatykę i mechanikę. Dziecko ma za zadanie skonstruować prostego robota, a potem za pomocą algorytmów, zaprogramować go tak, aby wykonywał określone czynności. Dzieci uczą się, jak skonstruować robota oraz w jaki sposób wprawić go w ruch. To przede wszystkim kreatywna zabawa, która uczy logicznego myślenia i umiejętności pracy w grupie. Do zajęć z robotyki używa się specjalnego rodzaju klocków i robotów, które najpierw się buduje, a potem programuje, by chodziły i wydawały dźwięki.

             

            

           

         

        Dzieci z oddziału przedszkolnego Ob podczas zajęć rozwijających wyobraźnię przestrzenną z wielkim zaangażowaniem i pomysłem wykorzystywały Klocki Korbo Blocks Edu do budowania różnych konstrukcji. Klocki te zostały zakupione w ramach projektu Labolatoria przyszłości.

           

        Uczniowie klasy 3a wykorzystali klocki Kobro Edu do nauki na zajęciach dodatkowych "Od zabawy do nauki".

           

        Kolorowa matematyka w klasie 3a z wykorzystaniem klocków Korbo Edu.

           

        Zajęcia kreatywne w klasie 3b z wykorzystaniem klocków Korbo Edu Igloo 390, Technik 420, Pastel 370 i Concept Set.