• Zasady bezpieczeństwa na wycieczkach i imprezach szkolnych

Zasady bezpieczeństwa na wycieczkach i imprezach szkolnych

organizowanych przez

Publiczną Szkołę Podstawową nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu

1. Uczestnikiem wycieczki może być wyłącznie uczeń, którego rodzice/opiekunowie wyrazili pisemną zgodę na udział w imprezie po spełnieniu wymogów formalnych.
          2. Uczestnicy wycieczki przez cały czas trwania imprezy, to jest od momentu sprawdzenia listy obecności przed wejściem do środka lokomocji do momentu sprawdzenia listy przed pożegnaniem uczestników przez kierownika wycieczki podporządkowują się poleceniom wydawanym przez opiekuna grupy.
          3. Na wycieczkę uczestnicy zabierają wyłącznie przedmioty przydatne do turystyki – w przypadku przedmiotów ostrych starannie zabezpieczone i zapakowane.

4.      Uczestnicy:

*    Punktualnie przychodzą na miejsce zbiórki.

* Są zaopatrzeni w ubiór stosowny do okoliczności oraz pogody, zabezpieczający przed złymi warunkami atmosferycznymi.

*  Zażywają odpowiednie leki przed wyjściem z domu (jeśli cierpią na chorobę lokomocyjną).

*  Podczas jazdy autokarem nie opuszczają swoich miejsc aż do momentu zatrzymania się pojazdu.

*  Wkładają do worków papierki, pudełka, butelki od napojów, a po zakończeniu wycieczki wyrzucają je do śmietnika – ewentualnie stosują się do uwag kierowcy w tym zakresie.

*  Nie oddalają się samowolnie od grupy.

*  Kulturalnie, odpowiedzialnie i bezpiecznie zachowują się podczas trwania wycieczki  - imprezy.

5.      Podczas przebywania na wycieczkach kilkudniowych, białych szkołach, zielonych szkołach itp.:

*  Stosują się do regulaminów obowiązujących w miejscu przebywania.

* Przestrzegają ciszy nocnej ustalonej w miejscu zakwaterowania.

* Nie hałasują.

*  Dbają o porządek w pokoju i łazience.

*  Szanują powierzony im sprzęt i wyposażenie.

* Zgłaszają opiekunom lub kierownikowi wszelkie przykre i niebezpieczne sytuacje.

*  Zachowują się kulturalnie we wszystkich obiektach, podczas posiłków i zwiedzania.

1. Rodzice ucznia biorącego udział w wycieczce zobowiązani są do pisemnego oświadczenia w sprawie:

a.  braku przeciwwskazań zdrowotnych do udziału dziecka w określonej imprezie,

b. wykazu leków, jakie dziecko powinno w razie dolegliwości otrzymać – zaopatrzyć ucznia lub opiekuna w powyższe środki,

c. zakresu udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku,

d. odpowiedzialności finansowej związanej z pokryciem kosztów wynikających z niewłaściwego zachowania ucznia np.

-    uszkodzenia wynikłe z powodu palenia tytoniu,

-    zaburzenia zdrowia spowodowane spożyciem alkoholu,

-    dewastacje, kradzieże i inne zniszczenia spowodowane agresją lub niedostosowaniem się,

e.  telefonu kontaktowego dostępnego przez cały czas trwania wycieczki.

1. Opiekunowie wycieczki nie ponoszą odpowiedzialności drogie przedmioty zabrane na wycieczkę, takie jak np.: zegarki i inna biżuteria, radia i odtwarzacze, telefony komórkowe, pieniądze…

8.  Po zakończeniu wycieczki/imprezy uczniowie powiadamiają nauczyciela o udaniu się do domu – w przypadku uczniów klas 0-3 z rodzicami lub upoważnionymi osobami.

9.  Po skończonej imprezie odbywającej się w miejscowości zamieszkania ucznia, może on opuścić grupę wcześniej pod warunkiem odbioru przez rodzica lub osobę upoważnioną.