• Pedagog i psycholog szkolny

Godziny pracy pedagoga i psychologa

Anna Masiarz

Kinga Rdzanek

7.00-11.30

9.30-14.00

11.00-15.00

7.05-11.35

11.00-16.00

11.20-15.50

12.00-16.00

7.30-11.30

7.00-11.30

9.30-14.00

Porady i konsultacje w ramach pomocy psych.- pedag.

Anna Masiarz

Kinga Rdzanek

7.30-8.30

7.30-8.30

14.50-15.50

15.00-16.00

Telefon kontaktowy:  504-252-744

Pedagog szkolny jest nauczycielem, do którego zawsze mogą zwrócić się uczniowie z nurtującym problemem. Spotyka się także z rodzicami, wspierając ich w działaniach wychowawczych. Współpracuje  również z wychowawcami służąc pomocą w rozwiązywaniu trudności wychowawczych .

Pedagog pełni w szkole różne role: konsultanta, organizatora, mediatora – a nie wyłącznie osoby bezpośrednio pomagającej i interweniującej w sytuacjach problemowych.

ZADANIA pedagoga z zakresu pomocy psychologiczno – pedagogicznej w szkole, to:

1.Rozpoznawanie indywidualnych potrzeb ucznia i diagnozowanie jego środowiska.

2. Rozpoznawanie przyczyn trudności w nauce i niepowodzeń szkolnych.

3. Organizowanie różnych form pomocy psychologiczno – pedagogicznej.

4. Podejmowanie działań profilaktyczno – wychowawczych wynikających z programu wychowawczego szkoły i programu profilaktyki.

5. Prowadzenie edukacji prozdrowotnej i promowanie zdrowego stylu życia

6. Udzielanie nauczycielom pomocy w dostosowaniu wymagań edukacyjnych wynikających z realizowanych przez nich programów nauczania do indywidualnych potrzeb ucznia, u którego stwierdzono specyficzne trudności w uczeniu się uniemożliwiające sprostanie tym wymaganiom

7. Wspieranie rodziców i nauczycieli w rozwiązywaniu problemów wychowawczych

8. Działania na rzecz zorganizowania opieki i pomocy materialnej uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej.

W realizacji powyższych zadań niezbędna jest współpraca pedagoga z rodzicami, nauczycielami, innymi pracownikami szkoły, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, Policją, Sądem Rodzinnym  Nieletnich, Miejskim Ośrodkiem Pomocy społecznej, Świetlicą środowiskową i innymi instytucjami działającymi na rzecz dzieci, młodzieży, rodziny.

**********************************************************************

Najważniejsze wnioski.

Realizacja przez pedagoga szkolnego programów profilaktycznych  Spójrz inaczej na agresję oraz Jak sobie radzić z agresją i przemocą  w szkole – dla uczniów klas V

Profilaktyka uzależnień od nikotyny, alkoholu, narkotyków;  program Narkotyki albo życie – dla uczniów z klas VI.

Projekcja filmów z zakresu profilaktyki uzależnień, promocji zdrowia, bezpieczeństwa Tak, chcę być bezpieczny, Epitafium dla narkomana i inne.

Organizowanie konkursów profilaktycznych min. Konkurs plastyczny dla uczniów klas V: Zagrożenia wokół nas a dla VI: konkurs na treść najlepszego SMS-a profilaktycznego

Przygotowanie SZKOLNEGO DNIA PROFILAKTYKI

Mieliśmy w ostatnich latach Dni Profilaktyki pod różnymi hasłami:

Pomyśl dobrze głowo nim wymówisz słowo!

Wybór masz, dokonaj go: wybierz dobro, odrzuć zło!

Wiem, co dobre, a co złe, zagrożeniom mówię NIE!

Bezpiecznie i zdrowo – antyuzależnieniowo!

Po Szkolnych Dniach Profilaktyki pozostały hasła, które przypominają i promują przyjazne, kulturalne zachowania i unikanie zagrożeń. Oto kilka z nich:

To uprzejmość sprawia, że atmosfera wokół się poprawia.

Stop agresji i nałogom – one w życiu nie pomogą.

Agresji nie chcemy, więc sami jej nie stosujemy.

Nie prowokuj, wnoś pokój.

Do PSP 29 tylko takich uczniów przyjmują, którzy agresji nie stosują.

O kulturę słowa dbamy, brzydkich słów nie używamy.

Zagrożeniom krzyknij NIE! Ominie cię, to co złe.

Nie czyń drugiemu, co tobie niemiłe.

Kulturalne zachowanie – miłe innych traktowanie.