- Statut Szkoły
- Koncepcja funkcjonowania i rozwoju PSP nr 29 z OI
- Oferta naszej szkoły
- Szkolny system oceniania
- Szkolny Program wychowawczo-profilaktyczny
- Organizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Procedura przygotowania opinii o uczniu
- e-dziennik-procedury dla uczniów i rodziców
- Regulamin stroju szkolnego
- BHP - wypadki uczniów
- Regulamin organizowania wycieczek szkolnych
- Zasady bezpieczeństwa na wycieczkach i imprezach szkolnych
- Procedury postępowania w przypadku sytuacji problemowych
- Procedura postępowania w sytuacji ujawnienia cyberprzemocy
- Zasady udzielania PPP
- Regulamin używania telefonów komórkowych
- Standardy Ochrony Małoletnich
Regulamin organizowania wycieczek szkolnych
Regulamin organizowania wycieczek szkolnych
w Publicznej Szkole Podstawowej nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu
Podstawa prawna regulaminu:
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 roku w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003 r. Nr 6, poz. 69),
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 8 listopada 2001 roku w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki (Dz.U. Nr 135, poz. 1516),
Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 28 sierpnia 2014 roku zmieniające rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu organizowania przez publiczne przedszkola, szkoły i placówki krajoznawstwa i turystyki
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 maja 1997 r. w sprawie określenia warunków bezpieczeństwa osób przebywających w górach, pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne (Dz. U. Nr 57, poz. 358),
Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym. (Tekst jednolity Dz. U. z 2005 Nr 108, poz. 908 z późn. zmianami).
§11. Działalność w zakresie krajoznawstwa i turystyki może być organizowana w ramach zajęć lekcyjnych i pozalekcyjnych.
2. Działalność ta obejmuje następujące formy:
a. wycieczki przedmiotowe - inicjowane i realizowane przez nauczycieli w celu uzupełnienia obowiązującego programu nauczania, w ramach danych zajęć edukacyjnych,
b. wycieczki krajoznawczo - turystyczne, w których udział nie wymaga od uczestników przygotowania kondycyjnego i umiejętności specjalistycznych,
c. imprezy krajoznawczo-turystyczne i turystyki kwalifikowanej: rajdy, zloty, biwaki,
d. imprezy turystyki kwalifikowanej i obozy wędrowne,
e. imprezy wyjazdowe-związane z realizacją programu nauczania, takie jak zielone szkoły, szkoły zimowe, szkoły ekologiczne.
3. Cele organizowanych wycieczek i imprez szkolnych powinny uwzględniać odniesienie do podstawy programowej realizowanej na danym etapie kształcenia.
1. Organizacja i program wycieczki powinny być dostosowane do wieku, zainteresowań i potrzeb uczniów, ich stanu zdrowia, sprawności fizycznej, stopnia przygotowania i umiejętności specjalistycznych
2. Dla uczniów klas 0 - III szkoły podstawowej powinny być organizowane przede wszystkim wycieczki przedmiotowe i krajoznawczo - turystyczne na terenie najbliższej okolicy, macierzystego województwa i regionu geograficzno – turystycznego.
3. Dla uczniów klas IV - VIII szkoły podstawowej powinny być organizowane przede wszystkim wycieczki przedmiotowe, krajoznawczo – turystyczne na terenie macierzystego województwa, regionu geograficzno - turystycznego i kraju.
4. W wycieczkach turystyczno-krajoznawczych nie mogą brać udziału uczniowie, w stosunku do których istnieją przeciwwskazania lekarskie.
5. Uczniowie niepełnosprawni, o ile nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą brać udział w wycieczkach i imprezach, a organizatorzy tych wycieczek i imprez powinni zapewnić im warunki odpowiednie do specyficznych potrzeb wynikających z rodzaju i stopnia niepełnosprawności.
§3
1. Zgodę na zorganizowanie wycieczek i imprez zagranicznych, wyraża dyrektor szkoły po zawiadomieniu organu prowadzącego i organu sprawującego nadzór pedagogiczny.
2. Zawiadomienie, o którym mowa w ust. 1, zawiera w szczególności:
1) nazwę kraju,
2) czas pobytu,
3) program pobytu,
4) imię i nazwisko kierownika oraz opiekunów,
5) listę uczestników biorących udział w wyjeździe wraz z określeniem ich wieku.
§4
1. Wycieczka musi być należycie przygotowana pod względem programowym i organizacyjnym, a także omówiona ze wszystkimi uczestnikami w zakresie: celu wycieczki, trasy, zwiedzanych obiektów, harmonogramu i regulaminu zachowania uczniów podczas wycieczki.
2. Program wycieczki lub imprezy organizowanej przez szkołę, listę uczestników oraz imiona i nazwiska kierownika i opiekunów zawiera karta wycieczki, którą zatwierdza dyrektor szkoły lub upoważniona przez niego osoba. Jeden egzemplarz zatwierdzonej karty wycieczki zostaje w szkole, drugi zabiera ze sobą kierownik wycieczki.
§5
1. Organizator wycieczki zobowiązany jest do zapewnienia właściwej opieki i bezpieczeństwa jej uczestnikom.
2. Osobami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo uczniów podczas wycieczek są kierownik wycieczki oraz opiekunowie grup. Opieka ich ma charakter ciągły.
3. Miejscem zbiórki uczniów rozpoczynającym i kończącym wycieczkę jest plac szkolny, skąd uczniowie udają się do domu. Uczniowie klas 0-III pod opieką rodziców lub osób upoważnionych.
4. Udział uczniów w wycieczce (z wyjątkiem przedmiotowych odbywających się w ramach zajęć lekcyjnych) wymaga pisemnej zgody rodziców albo opiekunów prawnych, którzy powinni przed jej rozpoczęciem pokryć koszty związane z udziałem w niej ich dziecka.
5. Zabrania się prowadzenia wycieczek podczas burzy, śnieżycy, gołoledzi.
6. W razie wypadku uczestników wycieczki stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące postępowania w razie wypadków ucznióww szkołach i placówkach publicznych.
§6
1. Kierownika wycieczki lub imprezy szkolnej wyznacza dyrektor spośród pracowników szkoły o kwalifikacjach odpowiednich do realizowania określonych form krajoznawstwa i turystyki.
2. Do podstawowych obowiązków kierownika wycieczki należy:
a. opracowanie programu i harmonogramu oraz wypełnienie karty wycieczki,
b. opracowanie regulaminu wycieczki i zapoznanie z nim wszystkich uczestników,
c. zapewnienie warunków do pełnej realizacji programu i regulaminu wycieczki oraz sprawowanie nadzoru w tym zakresie,
d. zapoznanie uczestników z „Zasadami bezpieczeństwa na wycieczkach szkolnych” oraz zapewnienie warunków do ich przestrzegania,
e. określenie zadań dla opiekuna w zakresie realizacji programu, zapewnienia opieki i bezpieczeństwa uczestnikom wycieczki,
f. nadzór nad zaopatrzeniem uczestników w niezbędny, sprawny sprzęt i ekwipunek oraz apteczkę pierwszej pomocy,
g. organizacja transportu, wyżywienia i noclegów dla uczestników,
h. podział zadań wśród uczestników,
i. dysponowanie środkami finansowymi przeznaczonymi na organizację wycieczki,
j. podsumowanie, ocena i rozliczenie finansowe wycieczki po jej zakończeniu.
§7
1. Opiekunami wycieczki powinni być nauczyciele.
2. Organizatorzy powinni zadbać o zapewnienie odpowiedniej liczby opiekunów dla danej grupy uczestników wycieczki. W zależności od celu wycieczki na grupę 10 – 15 uczniów powinien przypadać jeden opiekun. Bierze się również pod uwagę mniejsze grupy, jeśli wymaga tego wiek uczestników wycieczki, jej specyfika. Decyzję o liczebności grupy i opiekunów podejmuje każdorazowo dyrektor szkoły w konsultacji z kierownikiem wycieczki. Musi on wziąć pod uwagę wiek uczestników wycieczki, ich predyspozycje psychoruchowe, jak również środek lokomocji, jakim wycieczka będzie się przemieszczać. Standardowo jest:
- wycieczka w góry – 1 opiekun na 10 uczestników
- wycieczka rowerowa – 2 opiekunów na grupę 10 – 13 osobową
- wycieczka autokarowa – 1 opiekun na 15 uczestników (ważny jest wiek dzieci i charakter wycieczki)
- wycieczka piesza – 2 opiekunów na klasę (dodatkowo jeden opiekun, gdy jest powyżej 25 osób w klasie)
3. Do podstawowych obowiązków opiekuna wycieczki lub imprezy szkolnej należy:
1) sprawowanie opieki nad powierzonymi mu uczestnikami wycieczki, szczególnie poprzez:
- sprawdzanie stanu liczbowego uczestników przed wyruszeniem z każdego miejsca pobytu, w czasie zwiedzania, przejazdu oraz po przybyciu do punktu docelowego,
- niedopuszczenie do realizacji wycieczki podczas burzy, śnieżycy i gołoledzi,
- zaznajomienie uczestników z zasadami bezpiecznego przebywania nad wodą, jeśli wymaga tego specyfika wycieczki lub imprezy,
- dopilnowanie, aby osoby uczestniczące w wycieczce lub imprezie szkolnej, pływały oraz kąpały się tylko w obrębie kąpielisk i pływalni w rozumieniu przepisów określających warunki bezpieczeństwa osób pływających, kąpiących się i uprawiających sporty wodne.
2) współdziałanie z kierownikiem w zakresie realizacji programu i harmonogramu wycieczki,
3) nadzór nad przestrzeganiem regulaminu przez uczestników, ze szczególnym uwzględnieniem zasad bezpieczeństwa,
4) nadzór nad wykonywaniem przez uczestników przydzielonych zadań,
5) wykonywanie innych zadań zleconych przez kierownika.
§8
1. Działalność szkoły w zakresie krajoznawstwa i turystyki, w tym koszty przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia kierowników i opiekunów wycieczek lub imprez, może być finansowana ze środków pozabudżetowych, a w szczególności:
1) z odpłatności uczniów biorących udział w wycieczce lub imprezie,
2) ze środków pochodzących z działalności samorządu uczniowskiego i organizacji młodzieżowych działających na terenie szkoły,
3) ze środków wypracowanych przez uczniów,
4) ze środków przekazanych przez radę rodziców lub radę szkoły, a także osoby fizyczne lub prawne.
§9
1. Przewóz uczniów prywatnym samochodem nauczyciela (np. na konkurs, olimpiadę, itp.) wymaga podpisania umowy cywilnoprawnej pomiędzy szkołą a nauczycielem (właścicielem pojazdu), mówiącej o wykorzystaniu samochodu prywatnego do celów służbowych. Uczeń przewożony takim samochodem powinien posiadać pisemną zgodę rodziców/prawnych opiekunów na tę okoliczność.
§10
1. W sprawach nieuregulowanych niniejszym regulaminem stosuje się odpowiednio przepisy Kodeksu Pracy, Statutu Szkoły oraz rozporządzeń MEN w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny w szkołach i w sprawie zasad i warunków organizowania przez szkoły krajoznawstwa i turystyki.
2. Zmian w niniejszym regulaminie dokonuje się wyłącznie za zgodą dyrektora szkoły.