- Statut Szkoły
- Koncepcja funkcjonowania i rozwoju PSP nr 29 z OI
- Oferta naszej szkoły
- Szkolny system oceniania
- Szkolny Program wychowawczo-profilaktyczny
- Organizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- e-dziennik-procedury dla uczniów i rodziców
- Regulamin stroju szkolnego
- BHP - wypadki uczniów
- Regulamin organizowania wycieczek szkolnych
- Zasady bezpieczeństwa na wycieczkach i imprezach szkolnych
- Procedury postępowania w przypadku sytuacji problemowych
- Procedura postępowania w sytuacji ujawnienia cyberprzemocy
- Zasady udzielania PPP
- Regulamin używania telefonów komórkowych
- Standardy Ochrony Małoletnich
Organizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
Organizacja zajęć z zakresu pomocy psychologiczno-pedagogicznej w Publicznej Szkole Podstawowej
nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi
w Radomiu w roku szkolnym 2024/2025Pomoc psychologiczno-pedagogiczna udzielana uczniowi w Publicznej Szkole Podstawowej nr 29 z Oddziałami Integracyjnymi w Radomiu ma na celu rozpoznanie indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz możliwości psychofizycznych uczniów, w tym uczniów szczególnie uzdolnionych, oraz zaplanowanie sposobów ich zaspokojenia.
- Pomoc psychologiczno-pedagogiczna skierowana jest do uczniów, których problemy wynikają w szczególności:
- z niepełnosprawności;
- z niedostosowania społecznego;
- z zagrożenia niedostosowaniem społecznym;
- z zaburzeń zachowania lub emocji;
- ze szczególnych uzdolnień;
- ze specyficznych trudności w uczeniu się;
- z deficytów kompetencji i zaburzeń sprawności językowych;
- z choroby przewlekłej;
- z sytuacji kryzysowych lub traumatycznych;
- z niepowodzeń edukacyjnych;
- z zaniedbań środowiskowych związanych z sytuacją bytową
ucznia i jego rodziny, sposobem spędzania czasu wolnego,
kontaktami środowiskowymi;
12) z trudności adaptacyjnych związanych z różnicami kulturowymi lub ze zmianą środowiska edukacyjnego, w tym związanych z wcześniejszym kształceniem za granicą.
- W szkole pomoc psychologiczno-pedagogiczna jest udzielana uczniom w formie:
1) zajęć rozwijających uzdolnienia;
2) zajęć rozwijających umiejętności uczenia się;
3) zajęć dydaktyczno - wyrównawczych
4)zajęć specjalistycznych: korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno – społeczne oraz innych zajęć o charakterze terapeutycznym;
5) zajęć związanych z wyborem kierunku kształcenia i zawodu
6) porad i konsultacji
7) warsztatów
8) zindywidualizowanej ścieżki kształcenia.
- Podstawą rekrutacji jest zalecenie udziału ucznia w zajęciach zawarte w pisemnej opinii wydanej przez Poradnię Pedagogiczno- Psychologiczną poparte wnioskiem prawnego opiekuna ucznia lub wniosek innych uprawnionych podmiotów.
- Zajęcia odbywają się na zasadzie świadomej, odpowiedzialnej dobrowolności uczestnictwa, potwierdzone pisemną zgodą rodziców.
- Prawni opiekunowie ucznia w każdej chwili mogą w sposób pisemny zrezygnować z udziału dziecka w zajęciach dodatkowych. Jednocześnie biorą na siebie odpowiedzialność za realizację zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej. Swoją moc utrzymują zalecenia poradni, które mogą zostać zrealizowane
w trakcie podstawowych zajęć lekcyjnych lub w trakcie egzaminów zewnętrznych. - Zajęcia prowadzone są według zindywidualizowanego programu przygotowanego przez specjalistę lub nauczyciela, uwzględniającego indywidualne potrzeby ucznia.
- Zajęcia mogą być indywidualne lub odbywać się w grupach, których liczebność jest określona w Rozporządzeniu Ministra Edukacji Narodowej.
- Planowanie i koordynowanie udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej oraz kontrola frekwencji na zajęciach dodatkowych ucznia jest zadaniem wychowawcy we współpracy z nauczycielami, specjalistami prowadzącymi zajęcia z uczniem.
- Zajęcia prowadzą nauczyciele i specjaliści posiadający kwalifikacje odpowiednie dla rodzaju prowadzonych zajęć. W przypadku braku specjalisty posiadającego odpowiednie kwalifikacje na terenie szkoły dyrektor może wskazać rodzicowi inne miejsce do realizacji określonych zajęć np.: poradnia psychologiczno – pedagogiczna lub inna poradnia specjalistyczna.
- Nauczyciele i specjaliści prowadzący zajęcia są zobowiązani przynajmniej raz w semestrze przekazać w sposób pisemny informację
o funkcjonowaniu ucznia na zajęciach oraz jego frekwencji do wychowawcy klasy, a w przypadkach rażącej absencji na zajęciach na bieżąco informować wychowawcę o tym fakcie. - Uczniowie systematycznie uczestniczą w zajęciach.
- Rodzice lub opiekunowie usprawiedliwiają nieobecności swoich dzieci na zajęciach dodatkowych w sposób zgodny z obowiązującymi w szkole przepisami dotyczącymi usprawiedliwiania nieobecności na zajęciach szkolnych.
- Rodzice, w oparciu o wskazówki uzyskane od osoby prowadzącej zajęcia, współpracują według zaleceń.
- W przypadku wypełnienia wszystkich założeń zawartych
w zindywidualizowanym programie dla ucznia lub w przypadku ustania przyczyny, dla której uczeń był objęty konkretną formą pomocy dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii nauczyciela prowadzącego zajęcia
i wychowawcy klasy lub innych specjalistów zatrudnionych w szkole może zdecydować o zakończeniu udzielania tej formy pomocy - W sytuacjach utrudniających bądź uniemożliwiających realizację zadań wynikających z programu pomocy psychologiczno-pedagogicznej może nastąpić przerwanie, bądź zawieszenie uczestnictwa ucznia w zajęciach,
a rodzice lub prawni opiekunowie są wówczas zobowiązani do realizacji zaleceń poradni psychologiczno – pedagogicznej lub innej poradni specjalistycznej we własnym zakresie z wyjątkiem tych, których realizacja jest możliwa w trakcie zajęć lekcyjnych lub egzaminów zewnętrznych.
Do sytuacji tych należą:
- Nieuzasadniona, nieusprawiedliwiona absencja dziecka na zajęciach, łamiąca zasadę systematyczności, ciągłości oddziaływań (nauczyciel ma prawo skreślić z listy uczestników ucznia, który osiągnął co najmniej 50% nieusprawiedliwionych nieobecności zaplanowanych na dany semestr zajęć od momentu wpisania ucznia na listę).
- Notoryczne nieprzygotowanie ucznia do zajęć.
- Brak kontaktu rodziców z prowadzącym zajęcia lub wychowawcą klasy – jako łamanie zasady współpracy
i współdziałania na rzecz pomocy dziecku. - Nieprzestrzeganie przez dziecko przyjętych norm, zasad kultury i bezpieczeństwa na zajęciach zawartych w wewnątrzszkolnym systemie oceniania zachowania.
- O zawieszeniu ucznia w zajęciach decyduje dyrektor szkoły po zasięgnięciu opinii nauczyciela prowadzącego zajęcia i wychowawcy klasy lub innych specjalistów zatrudnionych w szkole.
- Informację o zawieszeniu ucznia w zajęciach prawnym opiekunom przekazuje wychowawca klasy, do której uczęszcza dziecko
- Zawieszenie ucznia w zajęciach trwa do końca semestru/roku szkolnego, w którym wystąpiła sytuacja utrudniająca bądź uniemożliwiająca realizację zadań wynikających z programu pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
- Ewentualny powrót na zajęcia z przedmiotu, z którego uczeń został zawieszony może się odbyć pod następującymi warunkami:
- Złożony zostanie ponownie pisemny wniosek o objęcie ucznia pomocą psychologiczno – pedagogiczną na terenie placówki przez prawnego opiekuna
- W grupie do której ma zostać zakwalifikowany uczeń są wolne miejsca, w przeciwnym razie uczeń trafia na listę rezerwową.
- Pierwszeństwo w przyjęciu do grupy mają uczniowie systematycznie uczęszczający na zajęcia oraz uczniowie, którzy na podstawie wniosku po raz pierwszy są objęci pomocą psychologiczno – pedagogiczną dotyczącą konkretnej formy.
Podstawa prawna:
ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 9 sierpnia 2017 r. w sprawie zasad organizacji i udzielania pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.